Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Düşüş Eğilimiyle 5.53 Seviyelerindeyken, Türk Lirası Değer Kazancını Sürdürüyor

Dün ABD-Çin arasındaki ticaret geriliminden etkilenen dolar/TL bu sabah güne 5.55 seviyelerinde başlayarak düşüş eğilimini sürdürdü.
Dolar Düşüş Eğilimiyle 5.53 Seviyelerindeyken, Türk Lirası Değer Kazancını Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün haftaya yükselişle başlayan dolar/TL, ABD-Çin ticaret geriliminin etkileriyle 5.62 seviyelerine kadar çıkmıştı. Ardından açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerinin ardından kazançlarınnı bir kısmını geri veren kur hafif düşüşe geçerek 5.55 seviyelerine kadar gerilemişti.

Temmuz ayına ilişkin enflasyon rakamları aylık bazda %1.36 artışı işaret ederken, yıllık bazda da %15.72’den %16.65’e artış söz konusuydu. Beklentilerin hafif altında gelen veriler dolar/TL üzerinde de etki yarattı.

Dün 5.52-5.61 arasında genel anlamda dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru 5,5690 liradan kapanış yapmıştı. Bu sabah önce hafif yükselişle başlayıp ardından düşüşle devam etti.

Dün Dolar Kuru Genel Anlamda Dalgalı Seyir İzlediDün Asya piyasalarının kapanışına doğru 5,60’a kadar dayanan kur bugün TSİ 10:20’de 5.5381 liradan alıcı bulmaya başladı. Önceki gün tansiyonu yükselen ticaret ortamına karşı güçlü kalmayı sürdüren TL’de ise değer kazancı bu sabah da kendini gösterdi.

Ayrıca kur bu sabah en düşük 5.5377’yi görürken, en yüksek 5.5932 seviyesini test etti. Diğer bir taraftan iki büyük ekonomi arasında devam eden ticaret geriliminin yükselen tansiyonu küresel piyasalarda sert satış tepkilerine neden olmuş, ABD ve Asya hisse senetlerinde düşüşler gözlemlenmişti.

Meksa Yatırım VİOP Genel Müdür Yardımcısı Ergün Tekgül, dünün TL varlıkları için oldukça iyi bir gün olduğunu belirtirken gelişen piyasalardaki satışlara dikkat çekti.

Gelişen Piyasalardaki Satışlara Dikkat ÇekildiTekgül, kısa zamanda dolat/TL’de 5.50 seviyelerini beklemediğini aktardı. Bununla birlikte borsadaki sıkışık fiyatlamaların süreceğini öngördü ve Ağustos ayı için TL varlıklarında yatay seyir görülebileceğini sözlerine ekledi.

Diğer taraftan Garanti Yatırım ise TL’nin güçlü duruşunu koruyacağını düşünüyor. ABD ve Çin’in ticaret savaşında karşılıklı anlaşmaya gitmesi ile dolar kurunda 5.60 civarında bir dengelenme bekliyor.

Dolar/TL hafta başında yurt içi ve yurt dışı piyasalardan gelen haber akışından oldukça etkilenirken, ABD’nin Çin’i kur manipülatörü ilan etmesiyle birlikte başta Asya piyasaları olmak üzere vadelilerle satıcılı durum söz konusu. Bununla birlikte Çin’in ABD’den tarım ürünü alımını durduracağını dün bildirmesi de piyasaları ayağa kaldırmıştı.

Ayrıca TL’nin sağladığı yüksek getiri, dünya çapında çoğu merkez bankasının para politikasında değişikliğe gitmesi, Türkiye-ABD ilişkilerinden olumlu beklentiler ve risk primindeki azalma gibi etkenler bazı ekonomistlere göre TL’ye destek oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu