Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 6 Liraya Yaklaşırken ABD Büyüme Rakamları Hızını Daha da Artırabilir

Dolar, dün Merkez Bankası’nın PPK kararı sonrasında 5,98’e kadar yükselirken, bugün açıklanacak ABD büyüme rakamlarının iyi gelmesi halinde doların daha da güçleneceği öngörülüyor.
Dolar 6 Liraya Yaklaşırken ABD Büyüme Rakamları Hızını Daha da Artırabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü Türkiye cumhuriyet Merkez Bankası, Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısında alınan kararları paylaştı. Merkez, beklentilere paralel yönde faizlere dokunmadı ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24 düzeyinde sabit tuttuğunu duyurdu.

Faiz açıklaması sonrasında hızlı bir yükselişe geçen dolar kuru ilk tepki olarak 5,96’ya yükseldi. Gün iç, en yüksek 5,9820 liraya kadar tırmanan kurun seyri için gözler bugün açıklanacak ABD büyüme rakamlarına çevrildi.

Güne 5,94 seviyesinden başlayan Dolar/TL, saat 09:32’de 5,9573’ten işlem görüyor.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, İstanbul seçimlerine yönelik belirsizlik, S-400 gerilimi ve Merkez Bankası’nın rezerv endişesiyle bir haftadır yukarı yönde hareket eden dolar, dün açıklanan faiz kararı ile 6 liraya doğru hızlı adımlarla ilerlemeye başladı.

PPK kararı öncesinde 5,89 lirada seyreden kur, karar metninde yumuşak bir dilin kullanılması ile gün içi en yüksek 5,9820’ye kadar yükseldi. Bu artışla birlikte yılbaşından bu yana TL’nin dolar karşısındaki kaybı %11,5’e ulaşmış oldu.

PPK karar metnindeki ifade değişikliğinin, Merkez Bankası’nın faiz indirimine hazırlandığı yönünde algı oluşturduğu yorumlandı.

Uzmanlar zaten baskı altında olan TL’nin bu gelişme ile daha da zayıfladığını ve gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışmasının bugün de devam ederek, kurun 6 lirayı aşabileceğini kaydetti. TL üzerindeki baskıların devam ettiği sürece kurun rahatlamasının zor olacağını söyleyen Intregral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, rahatlaması için en az 5,76’ların görülmesi gerektiğini ifade etti.

DOLAR KURUNDAKİ DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Dolar endeksinin 98 bin puanın üzerine çıkmasının gelişmekte olan ülke para birimlerini rahatsız ettiğini aktaran Karadağ, TL varlıklarına yönelik risklerin yüksek olduğunu ekledi. YSK’dan kesin bir karar çıkmadığı sürece kurun 5,95’in altına inmeyeceğini ve 5,98’in üzerindeki bir hamle sonrasında 6 liranın gündeme geleceğini yorumlarına kattı.

Dolar, küresel bazda yılın zirvesine yaklaşırken bugün açıklanacak ABD ilk çeyrek büyüme verilerinin yükselişi daha da artırması bekleniyor.

ABD sermaye malları Mart’ta son sekiz ayın en büyük artışını gerçekleştirdi. Bu olumlu gelişme dünyanın en büyük ekonomisine dair endişelerin azalmasını sağladı. Doların söz konusu gelişmelerle küresel bazda güçlü seyrini koruduğu gözlenirken, ekonomistler büyüme rakamlarının yılın ilk çeyreğinde %2 artış kaydetmesini öngörüyor.

Ekonomistler Merkez Bankası’nın karar metninde dilini yumuşatması ve faiz indirimi sinyali vermesinin TL cinsi yatırım araçlarına sert kayıplar yaşattığını, bugün öğleden sonra açıklanacak ABD verilerinin iyi gelmesi ile kurdaki yükselişin hızlanacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu