Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Enflasyon Raporu ve Fed Beklentileriyle Dolar 5.52 Seviyelerinden Düşüşünü Sürdürdü

Fed'in kararına yaklaşmışken dolar/TL düşüşünü bugün de devam ettirerek 5.55 altına indi.
TCMB Enflasyon Raporu ve Fed Beklentileriyle Dolar 5.52 Seviyelerinden Düşüşünü Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi uygulamasından bu yana düşüşünü sürdüren dolar/TL, dün 5,5478 seviyesine kadar gerilemiş ve 2 Nisan’dan beri yani son 4 ayın en düşüğünü görmüştü.

Fed’den beklenen faiz indirimi ile düşüşünü daha da hızlandıran kurdaki gerileme piyasa tarafından desteklendi. Çünkü Merkez Bankası’ndan çok daha yüksek bir indirim beklentiler dahilindeydi.

Küresel piyasaların faiz indirimi beklentilerinden etkilenen dolar/TL, dün 5,5594 liradan kapanış yapmıştı. Yeni güne hafif bir artışla başlayıp Asya piyasalarında 5,5640 lira seviyelerini gördü.

Dolar/TL Küresel Piyasaların Faiz İndirimi Beklentilerinden EtkileniyorYurt içi piyasaların açılmasına yakın yine düşüş eğilimine geçen kur güne 5.56 seviyelerinde başlamıştı. Yeniden sert düşüşle TSİ 10:35’te 5.5210 liradan alıcı buluyor. Ayrıca dolar kuru son 2 günde %2 seviyelerinde gerileme kaydetmişti. Kur, TCMB kararından bu yana ise %2,4 geriledi.

Bu gelişmelerle Türk lirası dolar karşısında en iyi performans gösteren para birimiyken, diğer taraftan Euro ise dün 6.19-6.27 seviyelerinde gezmişti. TSİ 10:41’de 6.1608’den işlem görmeye başladı. QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı, TL’nin son 2 aydaki performansını Fed’in faiz meselesi ve Türkiye’nin yüksek faiz oranlarına bağladı.

Fed’in bu akşam TSİ 21:00’de ilan edeceği faiz kararı dolar kurunda belirleyici etkiye sahip olacak. Piyasanın bankadan beklentisi ise bilindiği üzere 25 baz puan. Fed’den beklentiler piyasaları bu derece etkilerken, diğer taraftan bugün açıklanan ve bu yılın üçüncüsü olan TCMB enflasyon raporu da büyük etki yaratacak. Bankadan yıl sonu için %14.6 seviyesindeki enflasyonu düşürmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili görüş bildiren Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, bir süredir beklenen ve nihayet bugün gerçekleştirilen enflasyon raporu toplantısının TCMB Başkanlık görevinde henüz yeni olan Murat Uysal’ın ilk toplantısı olduğu için önem taşıdığını düşünüyor.

Tözge, reel faiz ve zorunlu karşılıklarla ilgili mesajların kur ve faizler üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağını savundu.

Tözge Mesajların Kur ve Faizler Üzerinde Büyük Bir Etkiye Sahip Olacağını SavunduBugünkü enflasyon raporunun ardından kur ve faizlerde bir miktar oynaklık öngören Tözge, reel faizlerde olumlu mesajlar verilmesi ve Fed’in kararının ardından güvercin politikanın devam etmesiyle kurda 5.40 seviyelerine doğru bir gerileme yaşanabileceğini söyledi.

Tözge açıklamalarını sonlandırırken, TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte de düşüncelerini aktardı. Ökte, Uysal’ın üzerinde durduğu “makul reel faiz” konusunun yıl sonunda TÜFE enflasyon beklentisinin gideceği nokta açısından önemli olacağını düşünüyor.

Diğer taraftan Garanti Yatırım ise kurda 5.62 desteğinin kırılmasının ardından TL’deki güçlenmenin 5.45-5.50’ye doğru sürebileceğini açıkladı. Bunlarla birlikte dolar/TL en son 31 Mart yerel seçimlerinden önce 5.50 altını görmüştü. Piyasalarda enflasyon raporu ile Fed’in karar izlenirken kurdaki değişimin ne olacağı izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu