Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Sektörün Önemli İsimlerini Buluşturdu

Türkiye turizm sektörünün iki önemli toplantısı Antalya ve İstanbul'da gerçekleştirilirken, megakentteki yetkililerden verginin 7 ay ertelenmesi talebi geldi.
9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Sektörün Önemli İsimlerini Buluşturdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Antalya’da katılımcılarını ağırlayan “9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi”, Türkiye’yi turizm ve seyahat sektörünün öncü ülkeleri arasına taşımayı hedefliyor. “Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği’ ana temasını taşıyan söz konusu bu etkinlik, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) organizasyonu ile gerçekleştirildi.

Etkinlikte açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptı. Alman tur operatör şirketi Rewe Grup CEO’su Sören Hartmann ise baş konuşmacıydı.

Söz konusu kongrede Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ekonomik gelişmeleri ele alan sunumuyla dikkat çekti. Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da havacılık sektörüne ilişkin son gelişmelerden söz etti.

İki gün boyunca devam eden kongrede turizm sektörünün dünya ve Türkiye genelindeki mevcut durumu ele alınırken, seyahatte kendini gösteren bazı eğilimler ve geleceğe ilişkin vizyonu da konuşuldu.

Turizmin Mevcut Durumu Ele AlındıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisi Master Planı sunumunu kongreye katılanlar için tekrarladı. Ersoy, turizmin dünya genelinde en hızlı büyüme kaydeden sektörlerden biri olduğunu ve Dünya Turizm Örgütü’nün öngördüğünden çok daha büyük büyüme rakamlarının yakalandığını açıkladı. Bu konuda özellikle Türkiye’nin üstün bir başarı kaydettiğini ekledi.

2023 yılı için belirlenen hedeflere ulaşabilmek için turizm sektöründe radikal kararlarla değişikliğe gittiklerini belirten Ersoy, sektörün reklam harcama tutarının 2018 yılında 18 milyon dolar olduğunu ve bu rakamın 2019’da 72 milyon dolara çıkarıldığını duyurdu. Turizme 2020 yılında 125 milyon dolarlık destek verileceğini açıkladı. Bu tutarın 2021’de 145, 2022’de 165 ve 2023 yılında ise 185 milyon dolara çıkarılacağını bildirdi. Ersoy, bu ifadeleriyle sektöre yönelik desteklerin her yıl artırılacağını duyurdu.

AKTOB Başkanı Yağcı ise gerilemeyle geçen birkaç yıldan sonra turizmin bu yıl eski ivmesini yakaladığını aktardı. 2016 yılında meydana gelen kriz nedeniyle 10,5 milyon turist kaybı yaşandığını anımsattı ve bu durumdan kaynaklı gelir kaybının ise 9,5 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Türkiye-Rusya uzlaşmasıyla birlikte 2017’den bu yana turizmin canlandığını söyledi. Ardından oldukça derin bir krizin ardından 2 yıl gibi az bir sürede yüksek performansa geri dönüşün büyük bir başarı olduğunu ekledi.

Yağcı, Türkiye’nin dünya turizminde 6. sırada yer aldığını açıkladı. 2019 yılında Türkiye’nin 51 milyonu aşkın turist ağırlayacağını ifade etti.

AKTOB Başkanı Erkan YağcıRewe Grup’tan Harmann, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve yapılan terör saldırıları sebebiyle Türk turizminde ciddi kayıplar yaşandığına değindi. Türkiye’nin kısa sürede toparlandığına dikkat çeken Harmann; tesislerin, fiyatların ve verilen konaklama hizmetiyle ülkemizin dünyanın en iti turizm merkezlerinden biri olduğunu dile getirdi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı ise kongrede yaptığı konuşmada bu yılın sektör açısından oldukça verimli geçtiğini ve 2020 yılında daha büyük başarılara imza atılacağını söyledi. THY olarak da 2023 için hedeflenen vizyona istikrarlı bir şekilde ilerlediklerini belirten Aycı, 500 uçaklık filo ve 120 milyon yolcu hedeflediklerini aktardı. 2019 yılının ilk 9 ayının turizm için çok canlı geçtiğine değinen Aycı, bu dönemde Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının %14,5 artarak 36,4 milyona çıktığını anımsattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu