Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı’na 9500 Sözleşmeli Personel Alınacak

Diyanet İşleri Başkanlığı’na 4 yıl süreyle çalışmak üzere 9 bin 500 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın detayları şu şekilde…
Diyanet İşleri Başkanlığı’na 9500 Sözleşmeli Personel Alınacak
Yorum

Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. 31 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı bakanlık ve kurumlara 768 kadro ihdas edildi. Bunun yanında yükseköğretim kurumlarının personel pozisyonlarına ilişkin de düzenleme yapıldı.

Yayımlanan kararnameye göre; Adalet Bakanlığı’nın merkez teşkilatına 18 genel müdür yardımcısı, 88 daire başkanı, 1 müdür ve 2 müdür yardımcısı ile 250 tetkik hakimi olmak üzere 359 kadro kuruldu. Diyanet İşleri Başkanlığı da 9500 sözleşmeli personel alacağını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sözleşmeli 9 bin 500 personel alımına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre; taşra teşkilatına 3 bin Kuran kursu eğitmeni, 6 bin imam hatip ve 500 müezzin kayyum pozisyonlarında personel alımı yapılacak. Alınacak personellerin; İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Meslek Yüksek Okulu, İlahiyat Önlisans veya İmam-Hatip Lisesinden mezun olmaları gerekiyor.

Müezzin kayyum görevine getirilecek kişilerde ise hafızlık belgesinin olması şart koşuluyor. Ek olarak adayların 2018 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSS P124, önlisans mezunları için KPSS P123 ve ortaöğretim mezunları için KPSS P122 puan türünden en az 50 puan almaları gerekiyor.

Boş kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava çağrılacağı bildirildi.

Kuran kursu öğreticisi kadrosuna sadece kadın adayların başvuracağı belirtildi. Bahsi geçen şartları taşıyan kişiler, 7-15 Şubat tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden sınav başvuru programı aracılığı ile başvuru formunu doldurabilecekler. Formu dolduran adayların, sınav başvurularını onaylatmak üzere istenen belgelerle birlikte herhangi bir il veya ilçe müftülüğüne aynı tarihler arasında şahsen müracaat etmeleri gerekiyor. Halihazırda kurum bünyesinde çalışan kadrolu ve sözleşmeli kişiler başvuru yapamayacaklar.

Sınav sonucu ataması yapılacak olan 9500 personel 4B statüsünde sözleşmeli olarak çalışacaklar.

Bu kişiler 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak. Aynı zamanda aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde istihdam edilenlerin eşleri de bu personele tabi olacak. 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar eğer isterler ve talepte bulunurlarsa bulundukları yerde aynı unvandaki kadrolara atanabilecekler ve bu görevde en az 2 yıl daha çalışabilecekler.

Sınav tarihi başvurular tamamlandıktan sonra kurumun resmi web sitesinde yayımlanacak. Sınavın yapılacağı illerin ise; Antalya, Bursa, Bolu, Denizli, Ankara, Elazığ, İzmir, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Erzurum, Tekirdağ, İstanbul, Kastamonu, Manisa, Trabzon, Samsun, Şanlıurfa, Rize ve Van olduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu