Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandeminin Vurduğu Disney Hisseleri Negatif Değerlendirmelerle Düştü

Koronovirüs salgınından dolayı 100 bin çalışanını ücretsiz izne çıkaran Disney’in notu UBS tarafından düşürüldü. Medya devinin hisseleri değerlendirmenin ardından sert düştü.
Pandeminin Vurduğu Disney Hisseleri Negatif Değerlendirmelerle Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük medya şirketi Disney, koronovirüs nedeniyle 100 bin çalışanını ücretsiz izne çıkaracağı söylendi. Financial Times, iş gücünün neredeyse yarısının ücretini durdurmanın Disney’e ayda 500 milyon dolara kadar tasarruf ettireceğini yazdı.

Disney, 2019’un son üç ayında tema parkları, deneyimleri ve ürünleri için 1.4 milyar dolarlık işletme geliri elde etmişti. Şirketin açıklamasında ücretsiz izne çıkartılan personel için tam sağlık yardımı sağlayacağı belirtildi ve firma ABD’li çalışanlarını 2 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik paketi aracılığıyla hükümet yardımlarına başvurmaya çağırdı.

Seyahat ve eğlence sektörleri, koronavirüs kapanmalarından finansal olarak ilk etkilenenler arasınayken ABD’de halk ekonominin yeniden açılması talebiyle sokaklara döküldü.

ABD Halk Ekonominin Açılmasını İstiyorİşsizlik rekor seviyelere ulaşırken 11 Nisan haftasındaki başvuru sayısı 5 milyon 245 binle önceki haftaya kıyasla gerileme kaydetmişti. Yine de pandemi ortasında duran faaliyetler nedeniyle başvuru sayısı bir ayda 21 milyonu aşmıştı.

Firmalar salgınla mücadele etmek çaba sarf ederken Disney’den böyle bir hamle gelmesi bazı tepkilere yol açtı. Çünkü Disney’in servetinin lansmanından bu yana sadece beş ayda 50 milyondan fazla aboneye ulaşan Disney Plus ile çok daha iyi durumda olduğu söylendi.

BTIG analisti Rich Greenfield, medya devinin geçen ay yeni krediler aldığını ve şirketin 20 milyar dolar nakde sahip olduğunu belirterek “çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmayabilirdi” dedi.
Disney Hisse Şubat Ortası Düşüş
Kaynak: Yahoo! Finance

FT’nin 100 bin çalışanı ücretsiz izne çıkarma haberinden ayrı olarak UBS’den de Disney hisseleri için güncelleme geldi. İsviçreli kurum, UBS hisseleri için değerlendirmesini al’dan nötr’e çevirerek pandeminin Disney’in her işine, özellikle tema parklarına isabet ettiğini şöyle bildirdi:

UBS Disney Değerlendirme

Son 3 ayda Dow Jones yüzde 19 gerilerken yüzde 29 değer kaybeden Disney hisseleri için hedef fiyatını da 162 dolardan 114 dolara çekti.

Şirketin COVID-19 salgının ortasında fırtınanın merkezinde olduğunu aktaran UBS analisti John Hodulik, temel senaryosunun şirketin parklarının 2021 başına kadar açılmayacağını, bunun da Disney’in en sert darbeyi alan segmentinin parklar olacağını varsaydığını kaydetti. UBS’nin yanında Credit Suisse de Disney için derecesini düşürdü. Disney hisseleri açılış öncesi işlemlerde yaklaşık yüzde 3 düşüşle 103.50 dolara geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu