Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dışarıda Ye Programı İngiltere Ekonomisini Hem İyi Hem Kötü Etkiledi

İngiltere’nin bu hafta açıklayacağı GSYİH rakamlarının dışarıda ye programıyla yükseleceği ancak sonrasında yine aynı etkiyle düşeceği konusunda uyarı yapıldı.
Dışarıda Ye Programı İngiltere Ekonomisini Hem İyi Hem Kötü Etkiledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 19,8 oranında küçülerek resesyona giren İngiltere ekonomisi, tarihteki en büyük çeyreklik çöküşünü yaşamıştı. Ardından yeniden açılışlarla toparlanma başlasa da artan vakalar ve sıkılaştırılan önlemler, iyileşmeyi kesintiye uğrattı.

Ekim ayına ilişkin PMI verileri de görünümün sisli kaldığını ve ekonominin büyük bir belirsizliğe doğru ilerlediğini gösterdi. Bu noktada gözler İngiltere’nin Perşembe günü açıklayacağı üçünce çeyrek GSYİH rakamlarına çevrildi.

Beklenen gelişmeyi ele alan The Guardian, Perşembe günkü ekonomik verilerin Eat Out, Help Out (Dışarıda ye, yardım et) programıyla yükseleceğini ancak eleştirmenlerin bunun gelecekteki büyümeyi vuracak bir Covid dalgasına yol açtığını söylediğini yazdı.

Şansölye Rishi Sunak’ın Covid döneminde zorlanan yiyecek-içecek sektörünü desteklemek amacıyla başlattığı programın, bu haftaki GSYİH rakamlarında etkisini fazlasıyla göstereceği belirtildi.
İngiltere 2ç20 GSYİH
Kaynak: ONS

Çünkü Ağustos ayında ülkedekiler indirimli bir akşam yemeği için acele ederken, ülkedeki her ağırlama mekanındaki her masa Pazartesi ve Çarşamba günleri arasında rezerve edilmiş gibiydi.

Ve analistlere göre bu durum, Temmuz ve Eylül ayları arasında tüketici güveninde ve bununla birlikte milli gelirin ölçüsü olan GSYİH’de artışın temelini oluşturdu.

Oxford Economics’in İngiltere baş ekonomisti olan Andrew Goodwin, ağırlama harcamalarındaki bu artış ve bunun yayılma etkileri olmadan Ağustos’taki aylık yüzde 2,1’lik büyümenin Eylül’de beklediği yüzde 0,9’luk mütevazı artışa daha yakın olacağını belirtti.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Perşembe günü hem Eylül ayı hem de üçüncü çeyreğe ilişkin GSYİH büyüme oranını açıklayacakken ekonominin 2Ç20’deki çöküşten toplanacağına kesin olarak bakılıyor.
İngiltere Ağustos GSYİH
Kaynak: ONS

Goodwin, Temmuz ayında ekonominin devam eden yeniden açılmasının ve öğrencilerin Eylül ayında okula geri dönmelerinin üçüncü çeyrek GSYİH’sini yüzde 15,5 oranında artıracağını tahmin ediyor.

Varlık yönetimi firması Investec’ten Philip Shaw, Eylül ayı için %1,5’lik daha iyimser bir büyüme tahminini takiben üçüncü çeyrekte yüzde 15,8 toparlanma bekliyor.

Shaw, yine bu hafta açıklanacak olan Eylül işgücü piyasası rakamlarının, işsizlik oranının Ağustos’taki %4,5’ten yaklaşık %5’e yükseldiğini göstereceğini belirterek şöyle dedi:

“İşsizlik oranının önümüzdeki aylarda daha da artması muhtemel görünüyor, ancak şimdi iş piyasasına bir miktar destek sağlayacak olan izin planının Mart ayına kadar uzatıldığını kaydedeceğiz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu