Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dış Ticaret Haddi 2022’ye Sert Düşüşle Başladı!

2022 yılının ilk dış ticaret haddi verileri yayımlandı. Aralık'ta 3 ayın yüksek seviyesinde gerçekleşen dış ticaret haddi, Ocak'ta yönünü aşağı çevirdi.
Dış Ticaret Haddi 2022’ye Sert Düşüşle Başladı!
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Dış Ticaret Endeksleri raporunun Ocak sayısı yayımlandı. Türkiye’de 2022’nin ilk ayında dış ticaret haddi 72,8 puana gerileyerek tersine döndü.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birin değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan veri, bir önceki yılın aynı zamanına göre 24,7 puan azaldı. Aralık’ta dış ticaret haddi 82,8’e yükselmişti.

Dış Ticaret Haddi Ocak
KAYNAK: TÜİK

İhracat birim değer endeksi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre en çok yüzde 56,8’le yakıtlarda arttı

Gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 21,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,2 arttı. İhracat miktar endeksi Ocak’ta yıllık bazda yüzde 10 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre en çok yüzde 23,3’le ham maddelerde (yakıt hariç) arttı.

Gıda, içecek ve tütünde yüzde 16,7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 13,0 artarken, yakıtlarda yüzde 4,4 azalış kaydedildi. İthalat birim değer endeksi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,7 arttı.

Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 19,1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 35,5, yakıtlarda yüzde 217,0 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 12,8 arttı.

İthalat miktar endeksi yıllık bazda yüzde 8,1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,0, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12,4, yakıtlarda yüzde 6,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 14,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi yüzde 3,6 azalırken mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ithalat miktar endeksinde yüzde 1,2 artış oldu.

Dış Ticaret Haddi Aralık’ta 3 Ayın Zirvesine Çıkmıştı

Türkiye’de 2021 yılının son ayında dış ticaret haddi 82,8 puana yükselerek üç ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan veri, bir önceki yılın aynı zamanına göre 14,8 puan azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu