Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankaları Çalışmalarını Hızlandırsa da Dijital Paraların Yaygınlaşması Uzun Sürecek

Uluslararası Ödemeler Bankası (The Bank of International Settlements – BIS) tarafından hazırlanan ankete göre birçok ülkenin merkez bankası kripto paralara yönelik araştırmalarını hızlandırdı.
Merkez Bankaları Çalışmalarını Hızlandırsa da Dijital Paraların Yaygınlaşması Uzun Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllardın en önemli yatırım araçlarından biri haline gelen dijital para dünyası, her geçen gün daha detaylı bir şekilde değerlendiriliyor. Binlerce çeşidi olan kripto paralar için finans uzmanlarının bir kısmı çok karlı olduğu yönünde yorum yaparken, bir kesim uzak durulması konusunda uyarıda bulunuyor.

Kripto paraların öncüsü olan Bitcoin’deki sert fiyat değişimi daha dikkatli yatırım yapılması yönündeki tavsiyeleri desteklerken, piyasaya dair gelişmeler yakından takip ediliyor. Bitcoin’den sonra ise Ethereum, Ripple, Litecoin ve Dash gibi dijital paralar en büyük piyasa hacmine sahip.

Bank of International Settlement (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens, Bitcoin’in riskli bir para birimi olduğunu söyledi.

BIS Genel Müdürü Agustin Carstens Dijital Para Yorumuİsviçre merkezli bankanın genel müdürü dijital paralarla ilgili görüşlerini paylaştı. Merkez bankalarının yaklaşımlarını ortaya koyan çalışmaya dayanarak, dünya genelindeki merkez bankalarının üçte ikisinin dijital paralar (CBDC) üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu tür çalışmaların ise kamuoyunda piyasaya dair ilginin artmasına yol açtığını ekledi.

Bankaların çalışmalarının çoğunun henüz ilk aşamalarda olduğunu fakat bazı küçük ekonomilerde halkla buluşturulmaya geçildiğini açıkladı. Piyasaya sürülecek kripto paraların yenilikte önemli bir rol oynayabileceğini ifade etti. Bitcoin’in 21 milyon tokenlik maksimum arzı sebebiyle saldırılara karşı savunmasız olduğunu ve her an parçalanabileceğini sözlerine ekledi.

Çalışmaya göre birçok merkez bankası kripto para birimlerini “ödeme aracı olarak yaygın kullanımı olmayan niş ürünler” olarak görüyor.
Bitcoin 31 Bin Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Birçok dijital paranın 2020 yılında spekülatif bir şekilde artış yaşadığı bildirilen açıklamada, bu durumun ödemelerde algılanan kullanımda herhangi bir değişiklikle eşleşmediği söylendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından geçen yıl yayımlanan raporda kripto para birimlerinin öneminin giderek arttığı ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından kabul edildiği söylenmişti.

TSİ 14:22’de bir adet Bitcoin 31 bin 459 dolardan işlem görüyor. 8 Ocak’ta 42 bin dolarla tüm zamanların en yüksek noktasına çıkan para birimi, ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’in piyasaya yönelik endişeleriyle sert gerilemişti. Bu hafta ise sınırlı toparlanma gösteriyor.

Kripto paralar arasında en çok tercih edilenlerden Ethereum şu dakikalarda %0,80 değer kazancıyla 1299 dolardan, Ripple %1,13 düşüşle 0,25 dolardan, Litecoin ise %1,94 artışla 129 dolardan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu