Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Devlerin Ardından Deutsche Bank da Stres Testinde Başarılı Oldu

ABD bankacılık sektörünün dev isimleri, Fed’in uyguladığı stres testini başarıyla tamamladı. Bu testte geçtiğimiz yıllarda üç kez başarısız olan Deutsche Bank da başarıyı yakaladı. İşte detaylar;
ABD’li Devlerin Ardından Deutsche Bank da Stres Testinde Başarılı Oldu
Yorum

ABD bankacılık sektörünün devleri, Fed tarafından yapılan yıllık stres testini başarıyla geçti ve dev bankalar daha sonra yatırımcılarına daha fazla nakit sağlayacağını bildirdi. Yapılan stres testinin sonuçları, geçtiğimiz yıllarda bu testte çok kez başarısız olan Deutsche Bank için çok önemli bir başarı sayıldı.

Diğer bir taraftan ABD’li büyük bankalar nakit temettü veya hisse geri alımları yoluyla ödemelerini %18 artırdı ve 173 milyar dolar ile rekor seviyeye yükselteceğini bildirdi. JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Goldman Sachs Group Inc.’in de içinde yer aldığı bankacılık hisseleri New York’taki seans sonrası işlemlerde yükseldi.

Bankaların rekor seviyelerde kar dağıtmasının Fed tarafından onaylanmasının ardından söz konusu miktar, 150 milyar dolarlık analist beklentilerini aştı.

Bankaların Rekor Seviyelerde Kar Dağıtması Fed Tarafından OnaylandıDiğer bir taraftan stres testinin tanıtımının yapılmasından on yıl sonra, yöneticilerin sermaye artırması ve test için tecrübe edinmesi artık sektörde kaygıya sebep olmuyor. PWC finansal hizmetler danışmanlık uygulamaları birim yöneticisi Adam Gilbert, konuyla ilgili bazı değerlendirmeler yaptı.

Gilbert, “Büyük bankalar için gerçekten iyi bir yıl. Bu -artık bazı yabancı bankalar için de geçerli- Fed’den bir güven oyu. Birçoğunun ödemelerinde artışlar görüyoruz, bu da güçlü sermaye pozisyonlarını yansıtıyor.” dedi. Ayrıca yaptığı değerlendirmede genel olarak bankaların sağlam olduğu belirten FED, sermayelerini de iyi idare ettiklerinin göstergesi olduğunu söyledi.

Onaylanan ödemelerin bankaların gelecek dört çeyrek için kar tahminlerini hafifçe aşacağı yetkililer tarafından bildirildi.

Kar Tahminlerini Hafifçe Aşacağı Yetkililer Tarafından BildirildiFakat söz konusu bu artışın, toplam temettü ve hisse geri alımlarının yaklaşık %30’ar arttığı geçtiğimiz 2 yılın gerisinde olduğu öğrenildi. Deutsche Bank’ın ABD kısmı analist beklentilerini geride bırakarak bankanın CEO’su Christian Sewing’in ihtiyaç duyduğu güçlü başarıyı elde etti.

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda Deutsche’nin üç kez başarısız olmasından sonra Fed, iç denetimini güçlendirmek amacıyla bankayı teşvik ediyordu. Fakat bankanın zayıf kontrolü ve kötü idaresi milyarlarca dolarlık adli masraf ile bilançoyu negatif yönde etkiliyordu. Geçtiğimiz yıl Fed’in, “sermaye planlama becerisinde geniş çaplı ve kritik noksanlık” sebebiyle bankayı kınadığı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu