Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’in Müttefiki Deripaska Hazine Bakanlığı ve Steven Mnuchin’e Yaptırımların Kaldırılması için Dava Açtı

Rus milyarder Oleg Deripaska, ABD Hazine Bakanlığı’na kendisine uygulanan davaları kaldırması için dava açtı. Detaylar aşağıda;
Putin’in Müttefiki Deripaska Hazine Bakanlığı ve Steven Mnuchin’e Yaptırımların Kaldırılması için Dava Açtı
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakınlığı ile tanınan Oleg Deripaska, ABD Hazine Bakanlığı’na kendisine uygulanan yaptırımların kaldırılması için dava açtı. Cuma günü açıklanan mahkeme dosyasına göre Deripaska, adının yaptırım uygulanmış kişiler listesinden çıkarılmasını, Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin onu bir oligarşi yöneticisi olarak etiketlemesini ve onunla ilgili kayıtları ifşa etme kararını iptal etmesini istedi.

Yaptırımlara çarptırıldığından bu yana net servetinin 7.5 milyar dolarından fazlasının ya da yüzde 81’inin düştüğünü iddia eden Deripaska’nın yasal şikayeti, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’i ve Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi Direktörü Andrea Gacki’yi sanık olarak nitelendirdi.

Mahkeme dosyasında Deripaska, bu ülkenin politik çatışmasının bir kurbanı ve Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale iddialarının devam eden bir tepkisi olarak tanımlandı.

Oleg Deripaska AB Hazine Bakanlığı Davası Deripaska 6 Nisan 2018’de, Rusya’nın üst düzey görevlisinin yararına hareket ettiği ve Rusya’nın enerji sektöründeki operasyonları nedeniyle yaptırım uygulanan Rus oligarklar arasına alınmış, Mayıs ayında ise Deripaska şirketini ABD yaptırımlarından kurtarmak için istifa etmişti. Hazine Bakanlığı yaptırım kararı sırasındaki basın açıklamasında, Deripaska’nın kara para aklama soruşturmasından geçtiğini, iş rakiplerinin hayatlarının tehdit etmekle suçlandığını, bir hükümet yetkilisini telefonunu dinlediğini ve gasp ile şantaj olaylarında yer aldığını belirtmişti.

Hazine ayrıca Deripaska’nın bir devlet memuruna rüşvet verdiği, bir iş adamının öldürülmesini emrettiği ve bir Rus organize suç grubuyla bağlantısı olduğu yönünde iddialar olduğunu bildirmişti.

Oleg Deripaska Hazine Bakanlığı ve Steven Mnuchin’e Yaptırımların Kaldırılması için Dava AçtıHazine Bakanlığı, Deripaska’nın yanında Rus milyarderin hisse sahibi olduğu alüminyum devi Rusal ve En+ firmaları dahil olmak üzere riskli işletmelere de yaptırım uygulamıştı. Ancak Trump yönetimi Ocak ayında Demokratların itirazlarına rağmen bu şirketler üzerindeki yaptırımları kaldırmıştı.

Yine de Deripaska’nın bu yaptırımlar altındaki kişisel isminde değişiklik yapılmamıştı. İşte bu gelişmeler üzerine ABD’ye karşı dava açan Deripaska, Cuma gününün ilerleyen saatlerinde paylaştığı bir Instagram gönderisinde; “adımı temizlemek ve siyasi nedenlerden dolayı bana keyfi olarak uygulanan yaptırımları kaldırmak için dava açıyorum” dedi.

Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’ne temelsiz söylentileri ve bahsetmeyi sevdiği imalarını desteklemek için kanıt sunmaya davet eden Deripaska, ABD hükümetinin kendisiyle ilgili kararını “keyfi, kaprisli, takdir hakkının kötüye kullanılması” ifadeleriyle tanımlayarak bunun finansal açıdan yıkıcı olduğunu anlattı.

Ayriyeten sanıkların yasadışı eylemi, dosyaya göre Deripaska’nın servetini, itibarını ve ekonomik geçimini tamamen mahvetmeyle sonuçlanmıştı. Dosyada; “Deripaska, uluslararası iş dünyasından ve küresel finansal sistemden etkin bir şekilde uzaklaştırıldı. Aslında bankalar ve şirketler onunla olan mevcut sözleşmeleri ve anlaşmaları feshetmişlerdir ve işletmeler ABD yaptırımlarına maruz kalma korkusuyla başka bir anlaşma yapmayı reddetmektedir.” ifadeleri de kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu