Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Denizbank/Ateş: 2021’de Faize Paralel Olarak Mevduatların Artmasını Bekliyoruz

Yüksek faiz oranlarının 2021 yılında da devam edeceğini düşünen Denizbank Genel Müdürü, buna bağlı olarak daha yavaş ekonomik büyüme gerçekleşmesini öngörüyor.
Denizbank/Ateş: 2021’de Faize Paralel Olarak Mevduatların Artmasını Bekliyoruz
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulunan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2021 yılında yüksek faiz ortamının devam etmesini beklediğini söyledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bu Perşembe günü 2020’nin son toplantısını yapacak.

Piyasalar bu toplantıdan gelecek kritik açıklamaları beklerken, genel olarak beklenti 150 – 200 baz puanlık faiz artışı yapılması yönünde. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları ve kurların yılı düşük seviyeden kapatılması isteği, faiz artışı beklentilerini destekliyor.

Denizbank Genel Müdürü, 2021 yılında Türkiye ekonomisinin %3-4 arasında büyüme sağlayacağını öngördü.
Türkiye GSYİH
Kaynak: TÜİK

Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası 2020’nin üçüncü çeyreğinde pandemiye rağmen %6,7 oranında büyüme sağladı. Denizbank Genel Müdürü Ateş, 2020’nin pozitif büyümeyle tamamlanacağını söyledi. Coronavirüs salgınının etkilerine değinen Ateş, küresel ekonomiyi etkisi altına alan belirsizliğin, büyüme beklentilerini de negatif etkilediğini dile getirdi.

Ülkelerin salgının etkilerini silmek için güçlü mali önlemler aldığını, bu süreçte kredi mekanizmalarıyla işletmelerin ve hanehalkarının desteklendiğini anlattı.

Bankaların özellikle kredi genişlemesi yoluyla sürece destek olduğunu dile getiren Ateş, 2021 yılında daha yavaş bir ekonomik büyüme beklediğini sözlerine ekledi. Sene başından bu yana TL kredi artışının %40’ın üzerine çıktığını, bu sebeple 2021 yılının ilk aylarında takipteki kredi artışının normalden daha fazla olmasını beklediklerini açıkladı.

Yıl sonunda TL kredi büyümesinin %13 – 15, yabancı para kredilerinin 165 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Hakan Ateş, yüksek faizlerin gelecek yılın ilk başlarında da devam edeceğini düşünüyor.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

Merkez Bankası 19 Kasım toplantısında politika faiz oranında 475 baz puanlık artış yaptı. Yüksek faizin 2021 yılının ilk aylarında da süreceğini tahmin eden Ateş, buna bağlı olarak büyümenin hız keseceğini aktardı.

Yılın ikinci yarısından itibaren finansman koşullarındaki rahatlamanın etkisiyle ekonominin toparlanmada hız kazanacağını dile getirdi. TCMB Başkanı Ağbal, PPK sunumunda yaptığı açıklamada sıkı para politikasının süreceğini ve enflasyonda kalıcı düşüş hedeflediklerini söyledi.

Hakan Ateş bu duruma ilişkin olarak “Sıkı para politikası ve enflasyonla mücadele programının enflasyon üzerindeki aşağı yönlü etkisini, maliyet yönlü baskıların da hafiflemesiyle yılın ikinci çeyreğinden itibaren göreceğimize inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu