Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DBS Tayvan için Büyüme Tahminini İki Önemli Gerekçeyle Yükseltti

Tayvan'ın büyüme tahmini, ülkenin pandemiye yanıtı ve teknoloji sektörünün performansına işaret edilerek yükseltildi. Detaylar aşağıda;
DBS Tayvan için Büyüme Tahminini İki Önemli Gerekçeyle Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur merkezli DBS Bank, son dönemde büyüme tahmini farklı kişiler-kurumlar tarafından yükseltilen Tayvan için yukarı yönlü revizyon yapan son isim oldu.

CNA’nın haberine göre DBS’nin yukarı yönlü değişikliğinin altındaki nedenler, ülkenin Covid-19’a karşı verdiği başarılı mücadele ve yerli yüksek teknoloji sektörünün güçlü performansı oldu.

DBS raporunda, Tayvan ekonomisinin pandemiden önemli bir olumsuz etki gören diğer ekonomilerden daha dayanıklı olduğunu kanıtladığını söyledi. Hal böyleyken bankacılık grubu, Tayvan Merkez Bankası’nın bu yılın geri kalanında kilit faiz oranlarını düşürmesini beklemediğini ekledi.

DBS, Tayvan’ın 2020 yılı GSYİH büyüme tahminini Haziran başında tahmin ettiği yüzde 1 daralmadan yüzde sıfıra yükseltti.
Tayvan İkinci Çeyrek
Kaynak: Trading Economics

Güney Kore ve Tayvan: 2. Yarı Büyüme Beklentileri ve Riskleri başlıklı raporunda DBS ekonomisti Ma Tieying, diğer bazı ülkeler ekonomik yeniden açılmanın ardından ikinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgası bildirmiş olsa da ikinci dalganın iç talep üzerindeki etkisinin Tayvan için büyük bir endişe kaynağı olmadığını savundu.

Tayvan ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,73 daralırken daralmanın büyüklüğünün nispeten küçük olduğunu belirten Ma, bunun COVID-19 salgınını kontrol altına almadaki başarısı ve teknoloji sektöründeki rekabet gücünden kaynaklandığını aktardı.

Bununla birlikte ikinci çeyrek, yerel ekonominin bir önceki yıla göre yüzde 0,09 daraldığı 2016’nın ilk çeyreğinden bu yana Tayvan’ın üç aylık negatif GSYİH büyümesi kaydettiği ilk çeyrek oldu.
Tayvan Korona
Kaynak: Worldometers

DBS ekonomisti, beklenen iyileşme nedeniyle DBS’nin Tayvan Merkez Bankası’nın kilit faiz oranlarını bu yılın ikinci yarısında 0,125 puan düşüreceği yönündeki önceki tahminini revize ettiğini söyledi.

Yeni beklentiye göre Tayvan MB, faiz oranlarını değiştirmeyecek. Natixis’te Asya-Pasifik baş ekonomisti olan Alicia Garcia Herrero da Tayvan’ın 2020’yi iyi bir sonuçla tamamlayacak nadir ekonomilerden olduğunu söylemişti.

Benzer şekilde iyimser görüş bildiren DBS ekonomisti, Covid-19’un Tayvan’da nispeten küçük bir etkisi olmasını beklerken, Tayvan yapımı malların en büyük alıcıları olan ABD, Japonya, Avrupa gibi diğer ekonomilerin ikinci dalga riski taşıdığını, bunun da düşen küresel taleple birlikte Tayvan’a zarar verebileceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu