Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Davos’taki Liderler Bolsonaro’nun Popülist Olup Olmamasıyla İlgilenmiyor

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’ndaki açılış konuşmasında işletmeler için açık olan yeni bir Brezilya’nın tanıtımını yaptı. Detaylar aşağıda;
Davos’taki Liderler Bolsonaro’nun Popülist Olup Olmamasıyla İlgilenmiyor
Yorum

Davos, Brezilya’nın yeni seçilen liderini içtenlikle karşılamasa da dünyanın seçkin iş dünyası liderleri onun reform planları konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser davrandı. Trump’ın yokluğunda Davos’un yıldızı olacağı söylenen Bolsonaro, bu hafta Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı açılış konuşmasında işletmeler için açık olan yeni bir Brezilya fikrini savundu.

1 Ocak’ta göreve başlayan sağ milliyetçi Bolsonaro, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisini dünyadaki en yatırım dostu yerlerden biri haline getirmek için söz verdi. Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House’un direktörü Robin Niblett, konuyla ilgili verdiği demeçte, Bolsonaro’nun Brezilya’yı yatırım yapılacak ülkeye dönüştürme hedefinde kendini ortaya koyduğunu kaydetti.

Niblett, Bolsonaro sahneye ilk çıktığında neredeyse hiç alkışın gelmediğini ve konuşmasının sonunda da biraz gönülsüz bir alkış duyulduğunu belirti.

Bolsonaro Davos Açılış Konuşması Sonuçta popülizmin yükselişi, son aylarda milliyetçi ve aşırı sağcı partilerin dünya çapında önemli seçimleri kazanmasıyla Davos’taki liderler için önemli bir endişe kaynağı haline gelmişti. Brezilya’nin yeni başkanı da liderlik koltuğuna oturmasından yalnızca 3 hafta sonra Davos’taki liderler arasına katılmıştı. Bolsonaro’nun geçtiğimiz yıl ezici bir çoğunlukla seçimleri kazanması, Brezilya’nın soldan sağa doğru keskin bir dönüş yaptığını göstermişti.

Karşıtlar tarafından Tropiklerin Trump’ı olarak adlandırılan Bolsonaro, ülkenin eski diktatörlüğüne yönelik övgüleriyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Bolsonaro Tropiklerin Trump'ı İşte burada düşünce kuruluşunun direktörü, Bolsonaro’nun açılış konuşmasının geçen yıl Emmanuel Macron’un kalabalıklarla çevrili bir rock yıldızı gibi sahneye çıkışının tam tersine olduğunu söyledi. Nihayetinde Macron geçen yıl, önde gelen iş liderleri onun ülkeyi reform etme konusundaki iddialı planlarıyla heyecanlanırken yaygın bir şekilde Avrupa lideri olarak kabul edilmişti. Ne var ki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şu anda yönetime karşı başlatılan ayaklanmalara karşı zorlu bir mücadele veriyordu.

Zaten tüm dünyanın gündemine oturan sarı yelek protestoları, Macron’un bu haftaki önemli toplantıya katılmasını engellemişti.

Macron Davos'a Katılmadı Ve Macron bu konuda yalnız değildi. ABD Başkanı Donald Trump ile İngiltere Başbakanı Theresa May gibi birçok dünya lideri, Ocak ayında zenginlerle ve ünlülerle görüşmeler yapmak yerine ülkelerindeki iç krizlere odaklanmayı seçmişlerdi. Kaldı ki Davos’taki en büyük isimlerden bazılarının olmaması Bolsonaro’yu sahne ışıklarını önüne koymuştu. Enel Group’un CEO’su Francesco Starace de Salı günü verdiği demeçte, Jair Bolsonaro’nun ülkeyi iyileştirmek için büyük bir şansı olduğu yönünde yorum bildirdi.

“Onun gündemi bir reform gündemidir. Popülist ya da popülist olmamasını biz umursamıyoruz, bu bir reform gündemidir ki bunun ülke için iyi olacağını ve buna ülkenin ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz” dedi. Bu noktada Bolsonaro’nun, Davos’taki küresel kurumsal yatırımcılarla çok sayıda iş yemeğine katıldığı vurgulandı. Ayrıca Brezilya Devlet Başkanı’nın Apple CEO’su Tim Cook ve Microsoft CEO’su Satya Nadella ile aynı yemek masasında bulunduğu öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu