Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dallas FED’den Kaplan: “ABD İş Gücü Piyasası 2020’de Toparlanmadan Uzak Kalacak”

Salgınla sarsılan ABD iş gücü piyasası, tahminlere göre 2020 yılı boyunca kötüleşmeye devam edecek.
Dallas FED’den Kaplan: “ABD İş Gücü Piyasası 2020’de Toparlanmadan Uzak Kalacak”
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19’da 8 milyon 17 bine yükselen toplam vakalar, şimdiye kadar 436 bin insanı hayattan kopardı. Vaka ve ölü sayısı bakımından tehlikenin merkez üssü olan ABD, aylardır bu konumunu koruyor. Öyle ki toplam vakaların 2 milyon 162 binden fazlası ülkede kaydedildi. Yaklaşık 118 bin insan canından oldu.

Vaka ve ölü sayılarında hala artış olmasına rağmen, ekonomilerde daha kötü günleri engellemek için çoğu ülke normalleşme kapsamında faaliyetlerini yeniden açtı. Bu, ekonomi için bir gereklilik olsa da aynı zamanda ikinci dalga endişelerini uyandırdı.

ABD Korona 14 Haziran
Kaynak: Worldometer

ABD ekonomisini yakın zamanda terk etmesi zor görünen belirsizlik, uzmanları iyimserlikten uzaklaştırıyor. Özellikle iş gücü piyasasının aldığı darbeler, haftalık işsizlik maaşlarında haftalar süren düşüşe rağmen milyonlarca insanın işsiz kaldığı gerçeğini silemiyor.

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, CBS News’e verdiği röportajda ABD’de iş gücü piyasasının 202o yılı boyunca iyileşemeyeceğini söyledi.
ABD İşsizlik Mayıs İyileşemedi
Kaynak: Investing

Son açıklanan verilerin ardından halihazırda %13,3 olan işsizlik oranı, bir önceki ay olan Nisan’a kıyasla hafif iyileşmeye işaret etse de hala yüksek seviyelerde bulunuyor. Kaplan, verdiği demeçte istihdam edilenlerin sayısında sonraki aylarda artış olacağını söylemesine rağmen 2020’nin sonuna kadar işsizliğin yüksek seviyelerde olacağını duyurdu.

Bölgesel FED yetkilisinin konuşmasında dikkat çeken detaylar şunlar oldu;

FED Kaplan İşsizlik İfadelerGeçilen normalleşme süreciyle birlikte aylardır kapalı kalan iş yerleri, ülkedeki insanların işini kaybetmesine neden olmuş ve rakam milyonlarla ölçülmüştü. Son günlerde görülen kısmi toparlanmalar, insanların işe geri dönmeleriyle işsizliğin azalacağına yönelik umutları canlandırdı. Kaplan’ın %8 ve üzeri seviyelerdeki tahmini daha kötüsünü bekleyenleri şaşırttı.

Öte yandan geçen hafta Çarşamba günü faiz kararını açıklayan FED, oranlarında değişiklik yapmayarak ekonomiyi iyileştirmek için %0’a yakın tutacağını hissettirdi.

Şimdiye kadar türlü programlarla ekonomiye destek veren banka, çoğu zaman hükümetle organize hareket etti. Ekonomide kötüleşme bir süre daha devam edecek gibi görünüyor ve bu noktada atılacak yeni adımlar merakla izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu