Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Daha Fazla Harcama Yapılmazsa Teşvik Uyarıcı Değil Daraltıcı Olur

ING ekonomisti, hükümetleri daha fazla harcamaya yapmaya çağırarak aksi takdirde verilmiş olan teşviklerin canlandırıcı değil daraltıcı etki yaratacağını söyledi.
Daha Fazla Harcama Yapılmazsa Teşvik Uyarıcı Değil Daraltıcı Olur
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel koronavirüs krizi hükümetlerin daha fazla harcama yapmasına, bütçe açıklarının rekor düzeylere ulaşmasına ve devasa borçlanma oranlarına zorlarken ING, daha fazla harcama için çağrıda bulundu.

ING Asya Pasifik’in baş ekonomisti ve araştırma başkanı olan Rob Carnell, CNBC’ye yaptığı açıklamada küresel otoritelerin koronavirüs pandemisi ortasında büyümeyi canlandırmaya çalışırken hükümetlerin ekonomilerini korumak için “çok fazla para harcaması” gerektiğini söyledi.

“İhtiyaç duyulan şey, çok miktarda harcama, ekonominizde ekonomik bir potansiyel var ki eğer onu koruyamazsanız bitebilir” dedi.

Carnell bunun parasal bir sorundan ziyade mali bir sorun olduğunu söyledi ve hükümetlere “parayı şimdi harcamalarını” tavsiye etti.

“Derecelendirme kuruluşlarının ne yapacağından endişelenmeyin çünkü aşı bulunduğunda ekonominiz kalmazsa bu bir sorun olmaz, tüm işleriniz batar ve herkes işsiz kalır” diyen ING ekonomisti, sınırlamaların ve maliye politikasının bir sorun haline gelebileceğini de kabul etti.

Aynı hızla harcama yapmaya devam etmedikçe, bunun bir daralma yaratacağını dile getiren Carnell, milletvekillerinin şu anda daha fazla koronavirüs destek planları üzerinde tartıştığı ABD’yi örnek olarak gösterdi.

ABD örneğiyle mali desteğin bir teşvik yerine daralma olduğunu savundu.
ABD Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Teşvik programlarının, işsizlere verilen paraların ve ek işsizlik ödeneklerinin öncekinden daha düşük olacağını belirten ekonomist, “Bu şekilde insanlara şunları söylüyorsun; tamam, sana biraz daha para verebiliriz, ancak temelde bir ücret kesintisi alman gerekecek” dedi.

Bunun teşvik edici olmadığının üzerini çizen Carnell, hükümetlerin başladıktan sonra harcamaya devam etmeye hazır olmaları veya bu tür sorunlarla karşılaşma riskini almaları gerektiğini aktardı.

Bununla birlikte ABD’deki ilk ödemelerin çok cömert olduğunu kabullendi. ABD Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, CNBC’ye Salı günü yaptığı açıklamada: “İşe geri dönmektense evde kalmalarını daha karlı hale getirmek istemiyoruz, işsizlik sigortası bununla ilgili değil” demişti.

ING ekonomisti, tasarının önceki şeklinin fazla bol şekilde yapıldığını belirterek bunun hata olduğunu savundu. “Daha fazla para vermezler ve bu oranda harcamaya devam etmezlerse, bunun tüketici harcamaları üzerinde daraltıcı bir etkisi olacaktır” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu