Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhuriyetçi Senatör ABD ile Çin Arasında Bir Ticaret Anlaşması Olacağına İnanmıyor

Cumhuriyetçi Florida Senatörü Rick Scott, iki ülke arasında bir ticaret anlaşmasının olacağına inanmadığını söyledi. İşte detaylar;
Cumhuriyetçi Senatör ABD ile Çin Arasında Bir Ticaret Anlaşması Olacağına İnanmıyor
Yorum

Cumhuriyetçi Florida Senatörü Rick Scott, bugün CNBC’ye verdiği demeçte ABD-Çin ticaret anlaşmasının uzak bir ihtimal olduğunu ve Huawei’in ABD pazarına satış yapmasına izin verilmesi için hiçbir yol olmadığını dile getirdi.

Rick Scott’un yorumları, Cumartesi günü Xi-Trump toplantısında geçici ateşkes kararının alınmasıyla Pazartesi günü piyasaların yükselmesi üzerine geldi ki JP Morgan gibi bazı finans kurumlarına göre bu ateşkes yatırımcıları birkaç ay boyunca iyimser tutacaktı.

Sonuçta iki ülkenin birbirlerine yeni tarife getirmeme kararının yanında Trump, ABD teknoloji şirketlerinin Huawei’e yeniden satış yapabileceklerine işaret etmişti.

Rick Scott ABD ile Çin Arasında Bir Ticaret Anlaşması Olacağına İnanmıyorTrump’ın Huawei duruşunu yumuşatmasıyla birlikte Atlantik’in her iki tarafındaki yonga üreticilerinin hisseleri Pazartesi sabahı keskin bir şekilde yükselmişti. Aynı gün Oval Ofis’te gazetecilere açıklama yapan Trump, Mayıs ayında duran ticaret müzakerelerinin şimdiden başladığını belirterek herhangi potansiyel bir anlaşmanın Washington’un lehine olması gerektiğini söylemişti.

Ne var ki Florida Senatörü Rick Scott, iki ulus arasındaki uzun süreli ticaret savaşının sonunda bir anlaşma olacağına inanmadığını savundu.

Rick Scott ABD ile Çin Ticaret AnlaşmasıAyrıca Huawei’in ABD ulusal güvenliği için bir tehdit oluşturduğu iddiasını yineledi. “Bunu düşünün, teknoloji çalıyorlar, anlaşma müzakere ettiler ve sonra geri döndüler” diyerek şöyle devam etti:

“Teknolojiyi çalıyorlar, pazarlarını açmayacaklar, Güney Çin Denizi’ni askerileştiriyorlar, Maduro’nun kendi vatandaşlarını öldürdüğü Venezuela’dalar, bu yüzden bir anlaşma olacağına inanmıyorum. Ancak ulusal güvenlik açısından bakıldığında Huawei’in Amerikan pazarına satış yapmasına izin vermemizin hiçbir yolu yok.”

Öte yandan Rick Scott, Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi geleneksel rakiplerin yanında Xi Jinping ile bir ilişkisinin olmasının harika olduğunu, bunun aynı zamanda onları sorumlu tutmak ve Amerikan değerlerini savunmak için önemli olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu