Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya’daki Korona Zirvesinde Alınan Kararları Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 100 milyar liralık kaynak ayırdıklarını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya’daki Korona Zirvesinde Alınan Kararları Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk olarak 10 Mart’ta ülkemizde koronavirüs vakasının varlığını duyurdu. Dün akşam yaptığı açıklamada toplam vaka sayısının 98’e çıktığını belirten Bakan Koca, 1 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Tüm dünyada salgının yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla bir dizi tedbir alınıyor. Ancak sağlık alanında yarattığı tehdidin yanında bir taraftan da ekonomiyi, ticareti ve finans piyasalarını canlı tutmak için önemli adımlar atılıyor.

Bugün koronavirüs salgınına karşı sosyal ve ekonomi alanında alınacak önlemleri belirlemek amacıyla Çankaya Köşkü’nde bir zirve gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği zirveye bakanlar, sağlık otoriteleri, kamu bankalarının yöneticileri, sendika başkanları, sivil toplum örgütleri ve AK Parti Grup Başkanvekilleri olmak üzere 86 kişi katıldı. 3,5 saat süren toplantı sonrasında Erdoğan ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nda alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı ErdoğanSaat 14:20’de başlayan ve 86 kişinin katıldığı toplantı sonrasında kamuoyuna açıklama yapan Erdoğan, koronavirüs salgını hakkında genel bir değerlendirme yaptı. Hastalığın dünya genelinde 200 bin kişiye bulaştığını ve 8 bin 200 can kaybı olduğunu söyledi.

Salgının diğer ülkelerde yayılmaya başlamasından bu yana riskli bölgelerden gelen tüm yolcuların karantinaya alındığını, 3 Şubat’tan itibaren ise Çin’e tüm uçuşları durdurduklarını belirtti. 10 Mart’ta Türkiye’de ilk vakanın duyurulmasının ardından 12 Mart’ta okulların tatil edildiğini söyledi.

Akabinde kamu çalışanlarının yurt dışı görevlerinin ertelenmesi, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması gibi tedbirlerin de alındığını kaydetti. Tüm hedeflerinin insan hayatı olduğunu söyleyen Erdoğan, teknik ve meslek liselerini maske üretimi ve dezenfektan üretimi yapacak hale getirdiklerini söyledi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında 100 milyar liralık bir kaynak seti devreye sokuluyor.

Korona TedbirleriÖğrencilerin hazırlık sürecinin aksaması göz önünde bulundurularak, lise ve üniversite giriş sınavların ertelenmesinin gündemde olduğunu belirtti. Bu arada 20 bin öğretmen ataması yapacaklarının bilgisini de paylaştı. Salgınla mücadelede 100 milyar liralık kaynak ayırdıklarını belirterek alınan tedbirleri şöyle sıraladı;

 • Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizayon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelendi.
 • Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.
 • Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.
 • İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı %18’den %1’e indiriyoruz.
 • Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde ek finansman desteği sağlanacak.
 • İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
 • Esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçları Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılıp, gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek.
 • Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak.
 • Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.
 • Asgari ücret desteği devam edecek.
 • En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltilecek. Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek. Maaş promosyon ödemelerinin şubelere doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlanacak.
 • İhtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacak.
 • İstihdamdaki sürekliliği sağlamak amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacak.
 • Yalnız yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını uygulanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu