Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizlerin Düşmesiyle Yatırımlar Artmaya Başladı

Faiz ve enflasyonun inmesiyle yatırımların arttığını söyleyen Erdoğan, 2020 yılında faizde tek hanelerin görüleceğine dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizlerin Düşmesiyle Yatırımlar Artmaya Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Malezya’da düzenlenen Kuala Lumpur Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar, İran ve Malezya devlet başkanları ile İslam dünyasının karşı karşıya olduğu sorunların ele alındığını belirtti. Dört ülkenin katılımıyla gerçekleşen zirvede; girişimcilik, kalkınma, araştırma ve gelişme olmak üzere birçok konunun masaya yatırıldığını, ikili ilişkilerin artırılması adına görüşmeler düzenlendiğini söyledi.

Müslüman ülkelerin ilim, irfan, kültür ve sanatta büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Erdoğan, yaşanan iç savaşların, çatışmaların, ekonomide geri kalmışlığın, cehaletin ve dış müdahalelerin bu potansiyelin gösterilmesini engellediğini açıkladı.

Bu konuda İslam ülkelerinin kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı, söz konusu sorunların çözümü adına bölgesel konuları ele aldıklarını anlattı. Türkiye ile birlikte bu üç ülkenin işbirliğini daha da artırması, savunma, ticaret, kültür gibi alanlarda gelişim sağlayabilmek için hedeflerin belirlendiğini aktardı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Cumhurbaşkanı, Ermeni soykırımı meselesine de değindi.

Ermeni MeselesiKendisinin başbakanlık yaptığı dönemde Ermeni meselesinin tarihi gelişimleri konusunda ABD’ye bir meydan okuma yaptıklarını söyleyen Erdoğan, o dönemde kayda değer bir cevap gelmediğini belirtti. Aradan geçen zaman zarfında hiç kimsenin arşiv sunmadığını, daha doğrusu bu konuyla ilgili mevcut bir arşivin de bulunmadığını ifade etti.

Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1 milyondan fazla belge arşivine sahip olduğunu, daha önce Amerika’ya arşivleri birlikte inceleme daveti yapmalarına rağmen bir adım gelmediğini söyledi. Yakın zamanda çok detaylı bir inceleme yapılarak çıkan sonuçların uluslararası camiada paylaşılacağını söyledi.

Hem Ermeni hem de F-5 ve S-400 meselesine ilişkin ABD yaptırımları ile ilgili olarak, yapılanların tam olarak Türkiye’nin haklarına tecavüz olduğu ifadesini kullandı. Türkiye’nin de karşı hamle olarak yaptırımlar uygulayacağını söyledi. Şu anda ABD’nin Trump’ın azil meselesiyle ilgilendiğini, aynı şekilde Türkiye de dahil olmak üzere zirveye katılan tüm devletlerin kendi içlerinde uğraştığı bir derdi olduğunu sözlerine ekledi.

Şu an %12 olan faiz oranlarının, 2020 yılında tek haneye ineceğini söyledi.

Faizler Tek Haneye İnecekEnflasyon ve faiz oranlarında düşüş olmasıyla birlikte ekonomide toparlanmanın başladığını söyleyen Erdoğan, 2020 yılında faizde tek haneye inileceğini belirtti. Faizlerin düşmesi ile birlikte yatırımların da arttığına dikkat çekerek bu bağlamda önümüzdeki yılın Türkiye için bir sıçrama dönemi olacağını vurguladı.

Son dönemde yavaşlayan yabancı yatırımcıların ve uluslararası girişimcilerin ülkemize yeniden dönmeye başlayacağını, bu gelişmelerle birlikte Türkiye’nin ekonomide daha iyi noktalara geleceğini belirtti.

Aralık ayı boyunca görüşmeleri süren asgari ücret meselesine de değinen Erdoğan beklentiyi karşılayan bir rakam belirleneceğinin sinyalini verdi. Tüm tarafların memnun olacağı bir rakamda anlaşmaya varılmasını ümit ettiklerini söyledi.

TOKİ’nin 100 bin konut projesine değinerek, daha şimdiden e-devletten 128 bin, bankalardan ise 150 bin başvuru alındığını açıkladı. Bu sayıların TOKİ’ye olan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Gelişmelere bağlı olarak 100 bin olan sayının da üzerine çıkabileceklerini ve konutların sahiplerine zamanında teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu