Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE’ye Gidiyor! Yeni Anlaşmalar Masada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dabi'ye gidiyor. İlişkiler ivme kazanırken yeni anlaşmalar bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE’ye Gidiyor! Yeni Anlaşmalar Masada
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın davetine icabetle, 14-15 Şubat 2022 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne resmi ziyaret gerçekleştiriyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ikili ilişkilerin değerlendirilip işbirliğinin geliştirilmesi imkanları ele alınacak.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra, barış ve istikrarın tesisi ve korunması anlayışı temelinde bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Ziyaret vesilesiyle, ikili ilişkilerin ahdi zeminine önemli katkılar sağlamaya matuf anlaşmaların imzalanması da gündemde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Dünya Fuarı “EXPO 2020 Dubai”yi ziyaretle Türkiye Ulusal Günü olarak tespit edilen 15 Şubat’ta Türkiye sergi alanını teşrif edecek.

10 Milyar Dolarlık Yatırım Masa Olacak

Türkiye ile BAE arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için yeni anlaşmalar imzalanırken 10 milyar dolarlık yatırım masada olacak. Erdoğan, BAE ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bazı adımları çok güçlü şekilde atacağız. 10 milyar dolarlık yatırım planı sundular.” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ile BAE Arasında İlişkiler İvme Kazanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ile BAE Arasında İlişkiler İvme Kazanıyor
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yayımlanan Khaleej Times gazetesinin Türkiye özel eki için bir yazı kaleme aldı. 11 Şubat’ta yayımlanan yazıda Erdoğan, “İki ülke arasındaki iş birliği alanlarının artması bölgemize de olumlu yansıyacaktır” ifadelerini kullandı.

“Bölgesel barış ve iş birliği için inisiyatif zamanı” başlıklı yazıda Erdoğan, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında başlayan yakınlaşmanın, karşılıklı ziyaretler ile yeni bir ivme kazandığını söyledi.

“İlişkilerimizdeki yakınlaşmanın küresel rekabetin yükseldiği bir dönemde gerçekleşmiş olması ayrıca manidardır.” diyen Erdoğan, son 10 yılda iki ülke arasındaki petrol dışı ticaretin, yaklaşık 89,6 milyar dolar civarında gerçekleşmiş olup ticaret hacminin her geçen yıl arttığını anımsatarak şöyle sürdürdü:

“2019 yılında 7,3 milyar dolarlık ticaret hacmi, 2020 yılında yüzde 21 artarak 8,9 milyar dolara ulaşmıştır. 2021 yılında da aynı seviyede devam eden ticaret hacmimizi önümüzdeki yıllarda iki katına çıkarma amacındayız.”

Abu Dabi Veliaht Prensi’nin Ankara Ziyaretiyle Türkiye-BAE İlişkilerinde Yeni Bir Sayfa Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kasım 2021’deki ziyaretine ilişkin şöyle açıklamada bulundu:

“24 Kasım 2021’de Abu Dabi Veliaht Prensi kardeşim Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın Ankara ziyareti ile Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ilişkilerinde yeni bir sayfa açmanın bahtiyarlığın yaşıyoruz. Bu ziyaret sırasında imzalanan ekonomik anlaşmalar, ikili ilişkilerimizin geleceğine dair önemli ipuçlarını da barındırmaktadır.

Ekonomi, finans, enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, gıda ve tarım alanlarında imzaladığımız anlaşmalarla yakın gelecekte iki ülkenin iş birliğinin temellerini atmış olduk. Son olarak Türk ve BAE merkez bankalarının, yerel para birimlerinde yaklaşık 5 milyar ABD doları tutarında bir takas anlaşması imzalamaları da kayda değer bir gelişme olmuştur.”

BAE Resmi Ajansı: BAE Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Memnuniyetle Karşılıyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi haber ajansı WAM, BAE’nin ilişkiler istikrarlı bir şekilde büyürken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı memnuniyetle karşıladığını yazdı.

BAE-Türkiye ilişkilerinin Abu Dabi Veliaht Prensi’nin Kasım 2021’de Türkiye Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak Ankara’yı ziyaretiyle niteliksel bir sıçramaya tanık olduğunu bildirdi.

BAE ve Türkiye arasındaki ilişkilerin, hayati sektörlerde sürekli gelişmeye tanık oluyor ve iki ülkenin ortak çalışma geliştirme ve işbirliği için daha fazla fırsat yaratma konusundaki liderliğinin keskinliğini yansıttığı aktarıldı.

BAE’nin Kasım 2021’de Türkiye’de 10 milyar ABD doları tutarında bir yatırım fonu kurduğu hatırlatılarak Türkiye’nin BAE’nin en büyük ticaret ortakları arasında 11. sırada, BAE’nin ise Türkiye’nin küresel ölçekte 12. sırada olduğu söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu