Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçreli Credit Suisse Küresel Trendlerin Yükselteceği Sektörleri Sıraladı

Credit Suisse raporunda, somut yatırım fırsatlarına neden olabilecek en önemli toplumsal değişikliklerden bahsedildi. İşte küresel eğilimin hızlandıracağı sektörler;
İsviçreli Credit Suisse Küresel Trendlerin Yükselteceği Sektörleri Sıraladı
Yorum

İsviçreli finans şirketi Credit Suisse, küresel eğilimlerin pek çok işletmenin ve politikanın yönün değiştirdiğini söyledi. Korumacılık ve politik gerilimler gibi bazı trendlerin bir kısmının ekonomileri incitebilecek olmasına rağmen yatırımcıların zirveye çıkmaları için hala yollar olduğunu aktardı.

Credit Suisse’nin geçen hafta düzenlediği konferansında yayınlanan raporda, somut yatırım fırsatlarına neden olabilecek en önemli toplumsal değişikliklerden bahsedildi. Söz konusu eğilimlerin savunma ve siber güvenlik gibi sektörlerde daha fazla harcama yapılmasına yol açacak şekilde ayarlandığına dikkat çekilirken bu arada 30 yaşın altındaki kişilerin işletmeleri ve onların değerlerini giderek daha fazla etkiledikleri olgusunu kasteden “y kuşağı eğiliminin” yeni başladığı kaydedildi.

Savunma ve Güvenlik: Hızlı Teknolojik Değişim ve Stratejik Rekabet ABD’de Öncelik Oldu

Savunma ve Güvenlik: Hızlı Teknolojik Değişim ve Stratejik Rekabet ABD’de Öncelik OlduCredit Suisse’nin büyük trendlerle destekleneceğini söylediği alanlardan bir tanesi savunma ve güvenlik oldu. Buna göre savunma, güvenlik ve siber güvenlik yatırımlarının terörizm ve uluslararası çatışmalar gibi yükselen tehditler arasında daha da artması bekleniyordu.

Raporda da; “Terör saldırıları nedeniyle halkın güvenliği tehlikesi, kırılgan bir jeopolitik durum veya teknolojiden kaynaklanan tehditler halkın kilit endişeleri arasında. Jeopolitik çevre, özellikle Orta Doğu, Suriye ve Çin denizlerindeki durum gergin kalmaya devam ediyor” denildi.

Savunma ve güvenlik ihtiyacını vurgulayan diğer örnekler arasında Rusya’nın hipersonik bir füze sistemi kuracağı ve Marriott’un Starwood Hotels veri tabanındaki büyük veri ihlali vardı. Sonuçta kişisel verilerin korunması siyasi gündemde en üst sıralardaydı.

Dolayısıyla siber güvenlik yatırımlarının hükümetler ve şirketler için en büyük önceliğe sahip olması muhtemeldi. Bunlara ek olarak hızlı teknolojik değişim ve ülkeler arası stratejik rekabetin, ABD ulusal güvenliğinin birincil kaygısı olan terörizmin yerini aldığı vurgulanarak, uzay, yapay zeka, siber ve hipersonik teknoloji gibi alanlardaki savunma harcamalarının artacağı söylendi.

Temiz Enerji: Fosil Yakıtlardan Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Baskısı Etkili Olacak

Temiz Enerji: Fosil Yakıtlardan Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Baskısı Etkili OlacakRaporda, politikacılar üzerindeki fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjiye güvenmek konusundaki kamuoyu baskısının yoğunlaşacağı belirtildi. Bu nedenle Credit Suisse, hükümet politikasının yakın ve orta vadeli yenilenebilir enerji hedefleri belirlemede daha iddialı olmasını beklediğini bildirdi.

Sonuç olarak bu kamu hizmetleri şirketleri üzerinde derin bir etki yaratacaktı. Burada halihazırda yenilebilir enerji operatörleri olmak için iş modellerini değiştirmeye başlayan elektrik şirketlerinin olduğu kaydedildi. Banka ayrıca yatırımcılara, güneş ve rüzgardan elektrik üreten büyük varlıklara sahip işletmecileri önerdi.

Herhangi bir yenilenebilir enerji altyapısının gelecekteki büyüme potansiyelinin henüz fiyatlandırılmadığını ifade eden Credit Suisse şu sözlerle yorum yaptı: “Avrupa’da yatırımcılar, daha ucuz rüzgar ve güneş enerjisini üretim karışımlarına entegre etmekten gelecek olumlu kazancın etkisini hafife alıyor gibi görünüyorlar.”

Ulaşım ve Altyapı: FED’in Güvercin Duruşu Altyapı Projelerinde Baskılanan Şirketler için İyi Olabilir

Ulaşım ve Altyapı: FED’in Güvercin Duruşu Altyapı Projelerinde Baskılanan Şirketler için İyi OlabilirHava limanları, paralı yollar ve demiryolları gibi ulaştırma altyapısı işletmecileri üzerinde yükselmeye meyilli pozisyonu alan Credit Suisse, bu tür işletmelerin ileride güçlü büyümeye sahip olacaklarını öngördü. Örneğin, Tayland’ın halka açık şirketi Airports of Thailand’ın güçlü yolcu sayısından faydalandığı ve son 10 yılda 3 katına ulaştığını dile getirdi. Banka ayrıca Fransız inşaat devi Vinci’ye işaret ederek satın almalarla daha da büyüdüğünü belirtti.

Altyapının bu yıl yatırımcılar için yeniden odaklanılan bir alan olduğunu söyleyen banka, küresel altyapı açığının 2040 yılına kadar 14.8 trilyon dolara yükseleceğini belirten G-20 projelerine atıfta bulundu. “ABD ile Çin arasındaki potansiyel bir ticaret anlaşması, küresel altyapı projeleri için büyük bir belirsizliği ortadan kaldıracak” diyen Credit Suisse, FED’in güvercine dönüşünün altyapı projelerinde yüksek finansman maliyetleri nedeniyle baskılanan şirketler için iyi haber olabileceğini aktardı.

5G: Telefon Kulesi Şirketleri Büyük Fayda Sağlayacak

5G: Telefon Kulesi Şirketleri Büyük Fayda SağlayacakRaporunda 5G’den de bahseden Credit Suisse, şirketlerin bu yıl teknolojinin ilk başlangıçlarından faydalanmaya başlayabileceklerini öne sürdü. Güney Kore 2018 sonunda 5G’yi ticari olarak başlatmışken ABD de ultra yüksek hızlı veri açığı için standartlar getirmişti. Banka bir sonraki büyük lansmanların Japonya, Çin ve Avrupa’dan gelmesini beklese de bunların 2020’den önce olmayacağını kaydetti.

O zaman odak noktası veri merkezler, telefon kulesi şirketleri, 5G ekipman sağlayıcıları gibi 5G alakalı altyapı sağlayıcılar olacaktı. Örneğin telefon kulesi şirketleri, yaklaşmakta olan 5G uygulamasından güçlü bir büyüme sağlayabilirdi.

Daha geniş bant genişliği için talebin artacağı ve kesintisiz 5G kapsamı sağlamak için kuleler arası iletim mesafesinin kısalacağı dile getirildi. Sonuç olarak da kapsama alanını artırmak için daha fazla telefon kulesi satın alınacak ya da birleştirilecekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu