Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Credit Suisse’nin 3Ç20’de Net Karında %38 Oranında Düşüş Gerçekleşti

Yaşanan sağlık krizi bankacılık faaliyetlerini de etkilerken, ünlü İsviçre bankası Credit Suisse piyasa beklentisinin altında net kar açıkladı.
Credit Suisse’nin 3Ç20’de Net Karında %38 Oranında Düşüş Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Merkezi Zürih’te bulunan İsviçreli yatırım bankası ve finans şirketi Credit Suisse, üçüncü çeyreğe ait finansal sonuçlarını açıkladı. Coronavirüs salgınının bankanın kazançlarını etkilediği belirtilirken, hissedarlara ayrılmış net karında %38 oranında düşüş gerçekleşti. 546 milyon İsviçre frangı gelen net kar, 572 milyon olan analist beklentisini karşılamadı.

Perşembe günü açıklanan verilere göre devam eden Covid-19 salgınının, bankanın karlılığını etkilemeyi sürdürdüğü aktarıldı.
Credit Suisse Finansal Sonuçlar
Kaynak: Credit Suisse

Yaşanan süreç hayatımızın her alanını etkilerken, ekonomide açtığı yaraların sağlık alanındaki tehditten çok daha ciddi sonuçlar doğuracağı her defasında hatırlatılıyor. Bu süreçte dövizlerde meydana gelen dalgalanma finans şirketi ve banka olarak faaliyet gösteren Credit Suisse’nin finansal sonuçlarını da etkiledi.

Yılın üçüncü çeyreklik döneminde gelir, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2 azalarak 5,2 milyar İsviçre frangına geriledi. Ortak Sermaye Katmanı 1 oranı (CET 1), %12,4’ten %13 seviyesine yükseldi. Asya tarafındaki müşteri portföyünün yüksek aktivitesi ile yatırım bankacılığı bölümündeki gelirler bir yıl öncesine kıyasla %11 artış gösterdi.

Söz konusu dönemde sabit gelirli satışlara bağlı olarak ticari gelirlerde, 2019’un aynı dönemine göre %10, hisse senedi gelirlerinde ise %5’lik artış kaydedildi.

Şirketin CEO’su Thomas Gottstein yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgınına ve güçlü İsviçre frangı nedeniyle önemli döviz dalgalanmalarına rağmen, bu yılın ilk dokuz ayındaki performansımız güçlü oldu.” şeklinde konuştu.

Yatırım bankacılığı konusunda ivmenin devam etmesinin beklendiği ifade edildi. Portföy çeşitliliği sayesinde kriz döneminin daha güçlü bir şekilde atlatıldığını dile getirdi.

2021 yılından itibaren hisse geri alımları için 1,5 milyar İsviçre frangı ayrıldığı açıklandı.
Credit Suisse Hisse Performansı
Kaynak: Investing

Müşterilerin yaşanan ekonomik belirsizlik döneminde gösterdiği tepkilere bağlı olarak aksiyon aldıkları belirtilen şirket açıklamasında, önümüzdeki yıldan itibaren hisse geri alımlarına yeniden başlanacağı söylendi. Temettü oranının ise bir önceki yıla kıyasla %5 oranında fazla olması öngörülüyor.

Şirketin 30 Eylül ile biten çeyreklik dönemde sermaye piyasaları ve danışmanlık gelirlerinde %33 oranında artış oldu. Yılın ilk dokuz ayı için hissedarlara atfedilmiş net gelir, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %18 artarak 2,5 milyar İsviçre frangından, 3,02 milyara yükseldi.

Açıklanan mali sonuçlara ilişkin yapılan değerlendirmede, bankanın aldığı hızlı aksiyonlara değinildi. Coronavirüs salgını döneminde yurt içi şubelerinin dörtte birini kapatmasına rağmen, güçlü işlem aktivitesi nedeniyle hem kurumsal hem de özel bankacılık müşterileriyle çok kötü bir tablo sunmaktan kurtulduğu ifade edildi.

Bankanın Asya Pasifik Bölgesi Baş Hisse Senetleri Stratejisti Dan Fineman, pandeminin başından bu yana tüketici alışkanlıklarının değiştiğini ve hizmet sektörünün dünyanın hemen her yerinde zarar gördüğünü söyledi. Öte yandan Asya ülkelerinin ikinci dalgadan daha az zarar göreceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu