Yatırım yapmaya başla!

Covid Sonrası Avustralya’nın Ekonomisi Daha Küçük, Nüfusu Daha Yaşlı Olacak

Avustralya Saymanı Josh Frydenberg, ekonominin Covid nedeniyle küçüleceğini ve daha yaşlı nüfusla kalacağını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Covid Sonrası Avustralya’nın Ekonomisi Daha Küçük, Nüfusu Daha Yaşlı Olacak

Mart ve Haziran çeyreğindeki düşüşlerle resesyona giren Avustralya, pandeminin getirdiği zorluklarla mücadele etmeye devam ediyor. Sayman Josh Frydenberg’in açıklamaları da durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

Avustralya ekonomisinin kasvetli bir resmini çizen Frydenberg, ekonominin gelecek yılın ortasına kadar geçen yılın sonunda tahmin edilenden %6 daha küçük olacağını söyledi.

Ayrıca bugünkü konuşmasında 6 Ekim bütçesi için ortam hazırlayan Frydenberg, ücret artışının yıllarca bastırılacağı konusunda uyardı. Kaldı ki Haziran ayında da Avustralya’nın Covid riskleri nedeniyle asgari ücrete çok küçük artış yaptığı gözlemlenmişti.

The Conversation tarafından paylaşılan bilgilere göre Frydenberg, hükümetin geçici COVID önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılması gerektiğini yeniden teyit etti.

Ve işsizlik %6’nın altına rahat bir şekilde dönene kadar hükümetin odak noktasının bütçe onarımı yerine ekonomik iyileşme olacağı konusunda güvence verdi. “Ancak ekonomiyi tamir ederek bütçeyi onarabiliriz” diyen Sayman, şu ifadelerle konuştu:

Avustralya Sayman KonuşmaFrydenberg, resesyonun büyümenin üç temel faktörü üzerinde baskı oluşturduğunu söylerken bunları nüfus, katılım ve verimlilik olarak açıkladı. Avustralya’nın gelecekteki nüfusunun, net denizaşırı göçte görülen keskin düşüş nedeniyle daha önce varsayılandan daha küçük ve daha yaşlı olacağını ekledi.

Nüfus artışının bir yüzyıldan fazla bir süre içinde en düşük hızına düşmesi beklenirken bütçenin net göç çıkışlarının artık hem 2020-21 hem de 2021-22’de muhtemel olduğunu göstermesinin beklendiği aktarıldı.

“Göç eninde sonunda alıştığımız seviyelere dönecek olsa da kayıp göçmenler yerine yenileri konulmayacaktır. Ve göçmen işçilerimizin ortalama olarak daha genç olma eğiliminde olduğu düşünüldüğünde, bu, gelecekte ekonomide işgücüne katılımı ve ortalama çalışma saatlerini düşürecektir.” dedi.

Geçmişte yaşanan durgunluklarda olduğu gibi hem Avustralya’da hem de yurtdışında, işsizlik oranının kriz öncesi seviyelere dönmesinin zaman alacağına işaret etti.
Avustralya Ekonomi Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Mevcut ekonomik yaranın, daha düşük seviyelerde iş yatırımı ile birlikte potansiyel büyümenin diğer iki temel unsuru olan katılımı ve üretkenliği azaltacağını aktardı.

Avustralya ekonomisindeki diğer önemli değişikliği, fiyatların ve ücretlerin ısrarla daha düşük seviyelerde kalacak olması ifadeleriyle açıklayan Sayman; “Ekonomideki yüksek yedek kapasite seviyeleriyle, enflasyonun Avustralya Merkez Bankası’nın hedef aralığının orta noktasına dönmesi biraz zaman alacak. Ve iş piyasası sıkılaşana kadar, ücret artışının da en azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca baskılanması muhtemeldir” dedi.

Ekonomideki değişikliklerin, hedeflenen desteğin aşamalı olarak kaldırılmasına rağmen orta vadeli bütçe pozisyonunu zayıflatacağını belirten Sayman, şöyle devam etti:

“Daha düşük fiyat ve ücret artışına sahip daha küçük bir ekonomi, orta vadede hükümet için daha az gelir üretecektir. Gelir vergileri, daha küçük bir ücret faturasının yansıması olarak daha yavaş büyüyecektir. Kurumlar vergileri de daha yavaş büyüyecek, bu da daha düşük karları ve ekonomik aktiviteyi yansıtacaktır. “

Sonuçta Frydenberg, bu Covid resesyonundan kaynaklanan ekonomik değişikliklerin bütçe konumları üzerinde kalıcı bir etki sahip olacağının üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum