Yatırım yapmaya başla!

Covid Kuralları, İngiltere’yi Brexit’ten Daha Çok Bölüyor

İngiltere’de yapılan geniş çaplı bir araştırma, Covid-19’a yönelik kilitleme kurallarının Brexit’ten daha derin sosyal bölünmelere yol açtığını gösterdi.
Covid Kuralları, İngiltere’yi Brexit’ten Daha Çok Bölüyor

Yılın ikinci çeyreğindeki GSYİH düşüşüyle OECD bölgesindeki en sert gerilemeyi kaydeden İngiltere için yapılan bir çalışma, Covid’e yönelik kilitleme kurallarının Brexit’ten daha bölücü olduğunu ortaya serdi.

Pandeminin ilk haftalarındaki dayanışmanın yerini güvensizliğe bıraktığını öne süren İngiltere çapındaki bir araştırma, maske takma ve kilitleme kurallarının artık Brexit’ten daha derin sosyal kırılmalara yol açtığını belirtti.

The Guardian’ın haberine göre 10 bin kişilik anket, İngiltere’deki maske kullanıcılarının yarısının (%58) maske takmayanlara karşı ciddi şekilde olumsuz tutum sergilediği sonucuna ulaştı.

Ayrıca kilitleme kurallarını ihlal etmeyenlerin çoğunun (%68) kilitleme kurallarını çiğneyenler hakkında güçlü olumsuz görüşe sahip olduğu bildirildi.

Kurallara bağlı kalan azınlıklar, bunu yapmayanlardan nefret ettiklerini veya onlara içerlediklerini söylerken maske takanların yüzde 12’si yüz maskesi takmayanlardan nefret ettiğini söyledi. Kilitleme taraftarlarının yüzde 14’ü de kuralları çiğneyenlerden nefret ettiğini dile getirdi.

Düşünce kuruluşu Demos tarafından yapılan araştırma, pandemiye verilen farklı tepkilerin yarattığı düşmanlığın Brexit’te ayrılma ve kalma yanlıları arasındaki karşılaştırılabilir ankette ortaya çıkandan daha derinlere indiğini gösterdi.

Ayrılmayı seçmeyenlerin yalnızca üçte biri Brexit’e oy verenlerin kötü insanlar olduğunu düşünürken oran kilitleme kurallarına uyanlarda üçte ikisinden fazlasına ulaştı.

Demos’un CEO’su Polly Mackenzie; “Birbirimize hala aynı derecede kızgınız, ancak farklı şeyler hakkında, insanların deneyimi çok farklı oldu, bir kişi için iyi olan bir şey başkası için berbattı” dedi.
İngiltere Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

“Birbirimizi anlama yeteneğimiz baskı altına alındı. Sosyal güven, ekonomik büyüme için gerçekten önemli, bu yüzden sadece büyümeyi önemsiyor olsanız bile ülkenin birbiriyle iyi geçinmesi gerekiyor. Bölünmek iyileşmemizi etkileyecek.” ifadeleriyle devam etti.

Bununla birlikte Mackenzie, Covid-19 salgınının birçok yönden toplulukların, komşuların ve daha geniş toplumun bir araya gelmesine yardım ettiğini ama aynı zamanda araştırmada da görüldüğü gibi toplumsal bölünmelerin de ortaya çıktığını kaydetti. İşte bu bölünmelerin uzun vadede toplumu parçalamaması için çalışılması gerektiğinin üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum