Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Commerzbank Türkiye’de Para Politikasındaki Sıkı Duruşun Devamının Zor Olduğunu Bildirdi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Türk ekonomisine dair geçen hafta yaptığı sunum hakkında değerlendirme yapan Commerzbank, para politikasındaki sıkı duruşun devamının biraz zorluk içerdiğini bildirdi.
Commerzbank Türkiye’de Para Politikasındaki Sıkı Duruşun Devamının Zor Olduğunu Bildirdi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın 13 Nisan’da Washington’da yaptığı sunuma ilişkin değerlendirme yapan Commerzbank analistleri, bazı konularda aynı fikirde olduklarını ancak para politikasında sıkı duruşun devamının zor olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya Washington DC’de Uluslararası Para Fonu (IMF) – Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Türkiye’de Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası başlıklı bir sunum gerçekleştirmişti.

Commerzbank Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Türkiye ekonomisi hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi.

Başkan Çetinkaya, enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren yavaş yavaş gerileyeceğini bildirmişti. Bu görüşe katılan Commerzbank analistleri, bunun için parasal duruşun sıkı olarak devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

Türk ekonomisinin resesyona girdiği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, para politikasında sıkı duruşun devam ettirilmesinin oldukça zor olduğu aktarıldı. Enflasyonun yılın ikinci yarısından sonra aşağı doğru hareket edeceğini öngördüklerini ancak Türk lirasındaki zayıflığın devam etmesi halinde, baz etkisinin çok uzun sürmeyeceği belirtildi.

Yumuşak bir para politikasının Türk lirasını daha da zayıflatacağı yorumlandı.

Liradaki zayıflığın etkilerinin enflasyona dahil edilmesi gerektiğini aktaran kurum analistleri, zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesi ve kredileri artırma yoluyla parasal şartların gevşemesiyle rahatlama eğiliminin olduğunu belirtti.

Dolar kuru bu haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Kur, seçim belirsizliği ve ABD ile füze sistemleri konusunda yaşanan gerilimin etkisiyle 5,81’e kadar tırmandı. Commerzbank tarafından yapılan değerlendirmede, liranın son dönemdeki hareketinin enflasyon tahminlerinde en önemli faktör olarak öne çıktığı kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin teknik resesyondan çıktığını gösteren veriler olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, IMF – Dünya Bankası ve G20 toplantıları için gittiği ABD’de Başkan Donald Trump ile bir araya geldi. Yapılan görüşmenin pozitif bir hava içerisinde gerçekleştiğini söyleyen Albayrak, S400 konusunun da ele alındığını belirtti.

Bu konuda da yapıcı ve olumlu bir görüşme olduğunu aktaran Albayrak, sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlandırdı. Türkiye’nin teknik resesyondan çıktığını gösteren verilerin olduğunu ve yıl sonu enflasyonunun hedeflenenden daha düşük gerçekleşeceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu