Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Commerzbank Ekonomisti Ghose’den TCMB’nin Faiz İndirimine İlişkin Tahminler Geldi

Piyasalar TCMB’den Temmuz’da faiz indirimi beklerken, faiz puanlaması hakkında yürütülen tahminlere her gün bir yenisi ekleniyor.
Commerzbank Ekonomisti Ghose’den TCMB’nin Faiz İndirimine İlişkin Tahminler Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal görevine atanmasının ardından, ilk kez dün bir konuşma yaptı. Başkanlık döneminde uygulayacağı stratejilerden bahseden Uysal, önümüzdeki süreçte TCMB’nin şeffaflığını artırmaya ve politika iletişiminin güçlenmesine ilişkin adımlar atılacağını bildirdi.

Gelecek dönemde TCMB rezervlerini kuvvetlendirmeye yönelik faaliyetler yürüteceğini açıklayan Uysal, bununla birlikte iletişim kanallarından en üst düzeyde faydalanılacağının altını çizdi.

Piyasalar bugünlerde TCMB’nin 25 Temmuz’da gerçekleştireceği PPK toplantısına odaklanmışken, bu toplantıdan faiz indirimi beklentileri her geçen gün güçleniyor. Piyasaların bankadan beklediği faiz indirimi puanı ise en az 300 Bp’ye işaret ediyor.

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, TCMB’nin PPK toplantısında 100-150 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Commerzbank Ekonomisti Tatha GhoseGhose, TCMB’nin 25 Temmuz’daki toplantısından böyle bir beklenti içerisindeyken, bankanın para politikasında faiz indirimi için alan olduğunu düşünüyor. Fakat yeni Başkan Uysal’ın daha geleneksel olarak nitelendirdiği para politikalarının ilerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ters düşebileceğini öngörüyor.

Diğer taraftan Uysal’ın dünkü konuşmasında faiz indirimine yönelik sinyaller verdiğini bildiren Ghose, bu ayki toplantıdan ılımlı bir faiz indirimi beklentisi içinde. Bu yönde Temmuz’da 100-150 baz puanlık bir faiz indirimi öngörüyor.

Uysal’ın enflasyondaki düşüşü para politikasına bağlaması konusunda fikir ayrılığı yaşayan Ghose, enflasyondaki baz etkisiyle geçici bir ılımlılaşma gözlemliyor.

Uysal Enflasyondaki Düşüşü Para Politikasına BağlıyorAyrıca Türkiye’deki cari açık konusuna da değinen Ghose, bunu uzun vadeli yapısal reformlara değil, resesyon ile ithalat talebindeki azalışa bağladı. Uysal’ın para politikasını oldukça geleneksel bulan Ghose, güvercin söylemlerini yıllık enflasyondaki düşüşün teyit ettiğini düşünüyor.

Ekonomist ayrıca Uysal’ın faiz indirimlerini sürdürmeyip TL’yi korumak amacıyla faiz artırımına gitmesi durumunda bir anlaşmazlık yaşanacağı fikrinde. Uysal ise konuşmasında, yaşanan gelişmelerin para politikasında hareket için alan yarattığına değindi. Ardından, PPK’nın tüm verileri göz önüne alarak en uygun karara gideceğini bildirmişti.

Öte yandan bankadan yapılacak faiz indiriminin kademeli olarak yapılacağı söz konusuyken, indirimin tek hamlede yapılması riski olabilir. Erdoğan, dün yaptığı konuşmasında yıl sonuna kadar enflasyon rakamlarını tek haneli rakamlara düşürmeyi hedeflediklerini bildirmişti. Erdoğan’ın bu hedefinin de faiz oranlarıyla ilişkili olabileceği konuşuluyor.

25 Temmuz’a sayılı günler kalmışken, indirimin ne yönde ve hangi baz puanda gerçekleşeceği henüz bilinmiyor. TCMB’den Uysal’ın açıklamalarına göre ise para politikasının etkinliğini artırmayı amaçlayan her türlü faaliyet için reel, finansal ve kamu sektöründen her birim uyum içinde hareket edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu