Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CNBC Anketi Milyonerlerin Varlık Vergisine Bakışını Gösterdi

Yapılan yeni bir anket, milyonerlerin çoğunun 50 milyon dolar veya daha fazla serveti olanlara varlık vergisini desteklediklerini gösterdi.
CNBC Anketi Milyonerlerin Varlık Vergisine Bakışını Gösterdi
Yorum

ABD başkanlık yarışının ve gündeminin en önemli konuları arasında yer alan servet vergisi hakkındaki yeni anket dikkat çekti. CNBC tarafından yapılan çalışma, milyonerlerin çoğunun 50 milyon dolar veya daha fazla serveti olanlara varlık vergisini desteklediklerini ancak 10 milyon dolar üzerinde serveti olanlara vergi için desteklerinin azaldığını gösterdi.

Milyonerlerin yüzde 59’u 50 milyon dolar üzerindeki servete yeni bir federal vergiyi destekleyeceklerini söyledi.

Bu noktada Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren’ın vergi planının 50 milyon dolar üzerindeki servete yüzde 2’lik vergi ve 1 milyar doların üzerindeki servete yüzde 6 vergi önerdiği
hatırlatıldı.

Milyonerler Vergi PaylarıAnkete katılanların yüzde kırk sekizi, 10 milyon dolar üzerinde servete getirilecek vergiye karşı çıktı. Servet vergisine yönelik tutumların, servet seviyelerinden ziyade siyasi partiye de güçlü bir şekilde bağımlı olduğu görüldü.

Nitekim Demokrat milyonerlerin yüzde 88’i, 50 milyon doların üzerindeki servet vergisini desteklerken oran Cumhuriyetçi milyonerlerde sadece üçte bir olarak gerçekleşti. Kendi vergi yüklerine gelindiğinde ise çoğu milyonerin zaten yeterince ödüyormuş gibi hissettiği ortaya çıktı.

Yüzde 60’ı vergi paylarını adil bir şekilde ödediğini savunurken üçte biri adil paylarından daha fazlasını ödediğine inandığını aktardı.

CNBC Anketi Milyonerler Cumhuriyetçi milyonerlerin yeterince ya da çok para ödediklerini hissetmeleri daha olası göründü. Ayriyeten daha zengin milyonerler, servet vergisine karşı çıkmaya daha çok meyletti. 5 milyon dolar veya daha fazla servete sahip olanların yaklaşık yarısı Warren’ın servet vergisine karşı çıktı.

Spectrem Group başkanı George Walper; “10 milyon dolar veya daha az servete sahip çoğu insan, nüfusa göre öyle olmasına rağmen kendisini zengin hissetmiyor. Ve dolayısıyla cezalandırılmamaları gerektiğini düşünüyor. Ancak 50 milyon dolar veya daha fazla servete sahip insanların zengin olduğunu ve daha fazla ödeme yapması gerektiğini düşünüyorlar.” dedi. Araştırmanın 301 Cumhuriyetçi, 200 Demokrat ve 247 bağımsız dahil 1 milyon dolar veya daha fazla yatırım yapılabilir varlığa sahip 700’den fazla kişiyi araştırdığı bilgisi de verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu