Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CNBC Anketine Göre FED 2023’e Kadar Beklemede Kalacak

CNBC'nin FED'in hamlelerine yönelik düzenlediği ankete göre 2023 yılına kadar beklemede kalması muhtemel görünüyor.
CNBC Anketine Göre FED 2023’e Kadar Beklemede Kalacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD kaynaklı iş ve haber kanalı CNBC, FED’in politikasına yönelik beklentileri düzenlediği bir anketle değerlendirdi. Buna göre; FED’in 2023 yılına kadar beklemede kalması muhtemel görünüyor. Üstelik anket, FED’in daha güvercin politika stratejisini açıklamasından sonra ilk kez böyle bir görüşe işaret etti.

CNBC FED Anketi’nin sonuçları, FED’in %2 enflasyon hedefinin üzerine çıkmasına izin verme şeklindeki yeni stratejisinin faiz görünümü üzerinde anında bir etkiye sahip olduğunun potansiyel ilk işareti olarak görüldü.

FED’in Şubat 2023’e kadar beklemede olduğu yeni ortalama tahmin, Temmuz anketinden altı ay sonra geliyor.
CNBC FED Anketi Beklentileri
Kaynak: CNBC

Aynı zamanda ekonomik iyileşme ve yüksek enflasyon tahminler ilişkin daha iyimser görüşlerin ortasında böyle bir tahmin ortaya çıkıyor. Fed’in simetrik bir %2 seviyesini hedeflediği önceki stratejide, bu koşullar faiz artırımlarının görünümünü ön plana çıkarabilirdi.

Brean Capital baş ekonomi danışmanı John Ryding, “Fed’in esnek ortalama enflasyon hedeflemesini benimsemesi, enflasyon aşımını tolere etme konusunda önemli ölçüde takdir yetkisi verir ve oranlar birkaç yıl boyunca efektif alt sınırda kalacaktır,” ifadelerini kullandı.

CNBC anketine ekonomistler, fon yöneticileri ve stratejistlerden oluşan 37 kişi katıldı. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu, enflasyonun %2 hedefinin üzerine çıkması durumunda, Fed’in sıkı bir duruş sergileyeceğine inanıyor. %48’i ise Fed’in altı aydan bir yıla kadar artış olmaksızın hedefin üzerindeki enflasyonu tolere edeceğini düşünüyor.

Anket katılımcılarının %41’i ise Fed’in bir yıl veya daha uzun süre, daha yüksek bir enflasyona bağlı kalacağına inandıklarını belirtti.
ABD Ağustos TÜFE Oranı
Kaynak: bls.gov

ABD’de en son açıklanan verilere göre; Ağustos’ta TÜFE aylık %0,4 ve yıllık %1,3 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti. TÜFE; Mart, Nisan ve Mayıs aylarında düşüş kaydetmişti. Haziran ve Temmuz’da ise yükseliş görüldü. Ağustos için piyasa beklentisi ise %0,3 oranında artması yönündeydi.

CNBC anketinde FED yükseltmeden önceki altı aylık dönemde enflasyonun ne kadar yüksek olabileceği sorusu da yer aldı. Bu soruya verilen cevapların ortalaması %3,2 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu