Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citigroup Altının Bir-İki Yıl İçinde 2000 Doları Aşacağını Öngörüyor

Citigroup analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, var olan faktörler sebebiyle altının bir süre daha güçlü seyrini koruyacağı ve önümüzdeki 1-2 yıl içinde 2000 doları geçeceği tahmin edildi.
Citigroup Altının Bir-İki Yıl İçinde 2000 Doları Aşacağını Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Temmuz ayında yaptığı açıklamada yıl sonu altın tahminlerini yükselten Citigroup Inc.’den yeni yorum geldi. Kurum analistleri tarafından hazırlanan notta ABD ile Çin arasında süren ticaret savaşı, küresel ekonomideki resesyon endişesi ve derinleşen jeopolitik anlaşmazlıklar sebebiyle altın fiyatlarının bir süre daha güçlü seyredeceği öngörüldü.

Bu doğrultuda ons altın fiyatının önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde 2000 $ seviyesinin üzerine çıkabileceği tahmin ediliyor.

Önümüzdeki bir – iki yıl içinde altında yeni zirvelerin görüleceğini tahmin eden banka, yükseliş bekleme sebeplerini açıkladı.

Citigroup Altın TahminiAltın fiyatları şu dakikalarda ekside seyretse Citigroup’tan yukarı yönlü hareketin devam edeceğini belirten güçlü açıklamalar geldi. Kurum tarafından yapılan açıklamada ticaret savaşları, küresel resesyon riskleri, jeopolitik anlaşmazlıklar, merkez bankalarının para politikası duruşlar, yüksek hisse senedi ve kredi piyasası değerlendirmeleri gibi faktörlerin altını desteklediği aktarıldı. 2021 – 2022 yıllarında 1800 – 2000 dolara doğru yaklaşacağı belirtildi. Banka bu ayın başında yaptığı tahminde 6-12 aylık fiyat beklentisini 1700 dolar olarak revize etmişti.

Bir süredir yukarı yönde seyreden ons altın ticaret anlaşmazlığında iyimserliğin artmasıyla eksiye yöneldi.

Ons AltınSaat 09:03 itibarıyla altının onsu 1488 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda gram altın 275, çeyrek 455, Cumhuriyet 1872, yarım 910 ve 22 ayar bileziğin gramı 253 TL’den el değiştiriyor.

Fiyatlarda Amerika, Türkiye ve Avrupa merkez bankalarının faiz kararlarının etkisi olacağını öngören GCM Yatırım 1492 ve 1501 dolar seviyelerinin yakından takip edilmesi gerektiğini aktarıyor. Ons altında genel olarak ekonomistlerin beklentileri;

Destekte: 1478,44 – 1483,59
Dirençte: 1496,94 – 1505,14 dolar aralığı.

Fiyatlar Cuma günü FED Başkanı Jerome Powell Zürih’te yaptığı konuşma sonrasında düşüşünü hızlandırdı.

FED Başkanı Jerome PowellTicaret iyimserliği ile bir süredir ekside seyreden altın fiyatları Powell’ın ABD ekonomisinde resesyon beklemediğini belirten açıklamaları ile yatay seyrini devam ettirdi. Powell bu ay içinde yapılacak toplantı için faiz indirimi beklentilerini pozitif tuttu.

İsviçre’deki bir forumda konuşan FED Başkanı Amerika ekonomisinin iyi durumda olduğunu ancak ekonominin genel görünümü üzerinde bazı risklerin mevcut olduğunu belirtti. Ticaret savaşlarında yaşanan belirsizliğin şirketlerin karlarını olumsuz etkilediğini dile getiren Powell, forumda yaptığı konuşma ile ABD Başkanı Trump’ın faiz konusuna da bir şekilde gönderme yapmış oldu.

Başkan Trump tüm söylemlerinde yüksek faize karşı olduğunu dile getiriyor. Bu konuda da Powell’ı sık sık eleştiriyor. Hatta ekonominin önündeki tek sorunun FED ve Powell olduğunu belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu