Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toplam Ciro Endeksi Mart’ta Yıllık Bazda %49,9 Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, Mart'ta hem aylık hem yıllık bazda artış gösterdi.
Toplam Ciro Endeksi Mart’ta Yıllık Bazda %49,9 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay yayımladığı ciro endeksleri verileri açıklandı. Buna göre toplam ciro 2021’in Mart ayında, yıllık bazda %49,9 oranında artış gösterdi. Bir önceki ay olan Şubat’ta yıllık %30,4, aylık %1 oranında artış gerçekleşmişti.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi aylık bazda da %5,3 oranında artış gösterdi.
Toplam Ciro Endeksleri Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciro endeksi sanayi sektöründe %53,5, inşaatta %27,7, ticarette %52, ve hizmet sektöründe %39,9 arttı. Sanayi kalemi altında madencilik ve taşocakçılığında %58,5, imalatta %53,4 oranında artış oldu.

Hizmet sektöründe ulaştırma ve depolamada ciro endeksi %46,2, konakmala ve yiyecekte %43,9, bilgi ve iletişimde %34,3, gayrimenkulde %40,3, mesleki bilimsel ve teknikte %36,3, idari ve meslekte ise %26,1 arttı.

Aylık bazda sanayi sektörü ciro endeksi %5,7, ticaret endeksi %5,6, hizmet ise %7,2 arttı. Öte yandan inşaat ciro endeksi %4,2 azaldı. Madencilik ve taşocakçılığında ciro endeksi bir önceki aya göre %4,5, imalatta %5,7 iyileşme gösterdi. Hizmet kalemi altında en yüksek artış %20 ile gayrimenkulde meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu