Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksi Mart’ta Yıllık Bazda %49,9 Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, Mart'ta hem aylık hem yıllık bazda artış gösterdi.
Toplam Ciro Endeksi Mart’ta Yıllık Bazda %49,9 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay yayımladığı ciro endeksleri verileri açıklandı. Buna göre toplam ciro 2021’in Mart ayında, yıllık bazda %49,9 oranında artış gösterdi. Bir önceki ay olan Şubat’ta yıllık %30,4, aylık %1 oranında artış gerçekleşmişti.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi aylık bazda da %5,3 oranında artış gösterdi.
Toplam Ciro Endeksleri Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciro endeksi sanayi sektöründe %53,5, inşaatta %27,7, ticarette %52, ve hizmet sektöründe %39,9 arttı. Sanayi kalemi altında madencilik ve taşocakçılığında %58,5, imalatta %53,4 oranında artış oldu.

Hizmet sektöründe ulaştırma ve depolamada ciro endeksi %46,2, konakmala ve yiyecekte %43,9, bilgi ve iletişimde %34,3, gayrimenkulde %40,3, mesleki bilimsel ve teknikte %36,3, idari ve meslekte ise %26,1 arttı.

Aylık bazda sanayi sektörü ciro endeksi %5,7, ticaret endeksi %5,6, hizmet ise %7,2 arttı. Öte yandan inşaat ciro endeksi %4,2 azaldı. Madencilik ve taşocakçılığında ciro endeksi bir önceki aya göre %4,5, imalatta %5,7 iyileşme gösterdi. Hizmet kalemi altında en yüksek artış %20 ile gayrimenkulde meydana geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum