Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Üreticiler Zorlu Bir Çevre ile Karşı Karşıya

Bazı Çinli işletmelerin üçüncü çeyrek durumlarına bakıldığı zaman en kötüsünün hala görülmediği ve bir patlama yaşanması bekleniyor.
Çinli Üreticiler Zorlu Bir Çevre ile Karşı Karşıya
Yorum

Üçüncü çeyrek için bazı Çinli işletmelerin durumuna bakıldığı zaman, birçoğunun hala en kötüyü bekledikleri görülüyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6 büyüme bildirdi. Rakam, analistlerin çoğunun yüzde 6,1’lik beklentisinden daha düşük geldi.

Hükümetin yaptığı açıklamalara göre; Çin’in dev devlet işletmeleri için bile ilk üç çeyrekte kar, bir yıl öncesine göre yüzde 7,4 oranında arttı. Veriler, yılın ilk yarısında yüzde 8,6 düzeyindeydi. Sadece üçüncü çeyrekte karın ne kadar değiştiği ise henüz belli değil.

Özel olarak işletilen şirketler için karları muhafaza etme veya kayıpları azaltma yeteneklerinin daha net bir resmi ay sonuna kadar ortaya çıkabilir.

ABD ve Pekin’in büyüme borçlarına olan bağlılığını azaltma çabaları arasındaki gerilimler arasında, Çin hükümeti büyümeyi desteklemek için bir dizi önlem açıkladı. Ancak vergi indirimleri yapmak veya özel sektör işletmeleri için borç vermeyi teşvik etmek olsun, yeni politikalar henüz önemli bir ekonomik yükselişe dönüşmedi.

Pekin merkezli Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi’ndeki ekonomik araştırma bölümünün müdür yardımcısı Liu Xiangdong, “Çin-ABD ticaret gerilimlerinin ve iç yapısal düzeltmelerin etkisinden dolayı, işletmelerin üçüncü çeyreğinde işletme durumu geçen yılın aynı dönemine göre iyi değil. Bununla birlikte yılın ilk yarısının en kötü döneminden itibaren iyileşme var,” dedi.

Liu Xiangdong, iş durumunun özellikle Çin ve ABD’nin dördüncü çeyrekte ticaret anlaşması yapabilmesi durumunda yavaş yavaş iyileşmesini bekliyor.

Çin’in Finans Sektörü

Çin'in Finans SektörüFinans endüstrisi, şirketlerin işlerini büyütme talebinin ne kadar düşük olduğu konusunda aydınlığa sahip olduğundan, Çin’in ekonomik sağlığına dair bazı ipuçları sunabilir.

Oliver Wyman’ın Greater China ekibi için Pekin’de finansal hizmetler uygulamaları ortağı olan Weng Tao, “Küçük veya büyük fark etmeksizin tüm bankalar için iş yapmak oldukça zordur. Hizmet verebileceğiniz müşterilere, zaten hizmet ettiniz. Atılım noktaları o kadar iyi değil,” ifadelerini kullandı.

Weng Tao, aksine yeni hükümet politikaları veya finansal teknolojinin benimsenmesinin uzun vadede daha etkili olacağına karşın daha fazla odaklanmanın istikrarlı bir işin nasıl sürdürüleceğine odaklandığını belirtti.

Büyüme Sektörleri Devam Ediyor

Büyüme Sektörleri Devam EdiyorÇin’de özellikle de teknoloji ve hizmetlerde kesinlikle bir çok büyüme potansiyeli var ve yüzde 6’lık bir GSYİH büyümesi çoğu gelişmiş ekonomiden daha hızlıdır.

Örneğin; China Asset Management Company analisti Luo Hao, tüketici sektöründeki analizine dayanarak genel olarak üçüncü çeyrekte nispeten iyimser olduğunu söyledi. Çin’de baijiu olarak bilinen yüksek kaliteli alkolün çift haneli gelir ve marj artışını sürdürdüğünü belirtti.

Öte yandan bazı ev aletleri şirketleri işlerini kolaylaştırmak ve bu yılki endüstri fiyat savaşlarını ele almak gibi bazı büyüme zorluklarıyla karşılaşabilirler. Bununla birlikte Çinli otomobil üreticileri, satışlarında aylarca süren bir düşüşün etkisini taşıyor.

Reuters’ın haberine göre; Çin’in ihracatı dolar bazında Eylül ayında bir yıl öncesine oranla yüzde 3,2 gerilerken, ithalat aynı dönemde yüzde 8,5 düştü. ABD’nin Çin malları üzerinde artan tarifelerle karşı karşıya kalması nedeniyle bazı üreticiler kar marjlarını düşürmek için fiyatları indiriyorlar.

Pekin merkezli Blue Stone Asset Management’ta Araştırma Direktörü olan Zhao Bowen, “Sonunda, ekonominin nihayetinde istikrar kazanıp kazanmayacağı mali desteğin gücüne ve paranın finansal kurumlar arasında boşta kalmaya devam etmesine veya gerçekten işletmelere aktarılmaya bağlı olmasına bağlıdır,” ifadelerini kullandı.

Çin Halk Bankası, Salı günü yaptığı açıklamada, 300’den fazla şehre yaptığı son ankette orta ve mikro ölçekte şirketin kredi talebinde görece güçlü bir talep bulunduğunu ve bankaların yüzde 60’ının dördüncü çeyrekte kredi talebinin artacağına inandığını belirtti.

Ancak Çinli yetkililer karşılaştıkları ekonomik durumun karmaşık olduğunu belirtti. Kredilere yönelik kurumsal talep hakkındaki ankete ilişkin detaylar istendiğinde, merkez bankasının para politikası departmanı başkanı Sun Guofeng, banka kredilerinde oyunda birçok faktör olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu