Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Tüketicilerin Daha Az Harcamasına Yönelik Endişeler “Şişirilmiş”

Analistler, Çinli tüketicilerin daha az harcamasına yönelik endişelerin şişirilmiş olduğunu söyledi Detaylar aşağıda;
Çinli Tüketicilerin Daha Az Harcamasına Yönelik Endişeler “Şişirilmiş”
Son Güncelleme: 
Yorum

Analistler, Çinli tüketici harcamalarının perakende satış verilerinin gösterdiğinden daha iyi durumda olduğunu ve bunun dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki endişe verici bir yavaşlamanın ortasında olumlu işaret sayılabileceğini söyledi.

Uzmanlar, perakende satış büyümesinin 2018’de düşmüş olabileceğini fakat bunun giderek daha karmaşık bir hale gelen tüketici ortamındaki bulmacanın yalnızca bir parçası olduğu yönünde görüş bildirdi. Perakende satış büyümesi 2018’deki enflasyon düzeltmesinin ardından yüzde 6.9’a gerilemiş, rakam güçsüz otomobil satışlarından etkilenmişti. Bu önceki yılın yüzde 9’luk artışı ile kıyaslandığında fazlasıyla düşük kalmıştı.

Çin ekonomisinin 2018’de yüzde 6.6 büyüme oranıyla 28 yılın en düşük hızını kaydetmesi de endişeleri daha da artırmıştı.

Çin 2018 En Düşük Büyüme Hızı Kaydetti Bu noktada, finans şirketi CLSA’da hisse senedi stratejisti olan Christopher Wood; “sorun şu ki yatırımcılar bu metriğe çok dikkat ediyor ve bu ölçüm mal alımlarını içerse de neredeyse hiçbir hizmeti içermiyor” dedi. Geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da gazetecilere verdiği bir demeçte konuşan Wood; “Pek çok yatırımcı Çin’de çökmekte olan otomobil satışlarına bakıyor ve bunun tüm sektörlerde olduğu sonucuna varıyor” dedi.

Bunun duyarlılık bakış açısından anlaşılabilir olmasına rağmen Çin tüketiminin daha geniş bir ölçüsünün o kadar da kötü görünmediğini aktardı.

Çin Tüketimi Geniş Ölçüde O Kadar Kötü DeğilVe hem mal hem de hizmetleri içeren kişi başına tüketim harcamaları endeksine işaret eden Wood, bu endeksteki büyümenin geçen yıl, 2017’deki yüzde 5.4’lük artışa kıyasla yüzde 6.2 seviyesinde yükseldiğini aktardı. Neticede hizmetler, tüketiciler sağlık, eğlence ve seyahat için daha fazla harcama yaptıkça Çin’deki denklemin giderek daha önemli bir parçası haline geliyordu.

Oxford Economics’in kıdemli ekonomisti Tianjie He de Ocak ayındaki bir raporda; “hizmetler şimdi toplam tüketimin yüzde 50’sinden fazlasını verdiğinden, yavaşlayan perakende satışları hizmetlerdeki tüketici harcamasındaki sağlam büyümeyi maskeledi” demişti.

Örnek olarak da geçen yıl kentsel hane halkının sağlık harcama oranının 2017’deki yüzde 9’dan yüzde 15.1’e yükseldiğini söylemişti.

Çinli Tüketiciler Kentsel Sağlık Harcama Oranı Yükseldi Tianjie He raporunda; “otomobil hariç perakende satışların iyi durması ve tüketici güveninin artması, Çinli tüketicilerle ilgili endişelerin büyük ölçüde abartıldığını gösteriyor” ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan, Homg Kong merkezli yatırımcı Value Partners’ın fon yöneticisi Frank Tsui, hükümetin son iki yılda finansal sistemdeki borcu azaltmaya odaklandığını ve bu yıl yerel tüketimi artırma konusunda istikrarlı davranacağını öngördü.

Tsui, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte sağlık hizmetleri sektörünün şu anda oldukça çekici göründüğünü düşündüklerini anlattı.

Çin Sağlık Hizmetleri Sektörü Çekici GörünüyorAncak herkes tüketici harcaması konusunda iyimser değildi. Nomura analistleri yüksek hane halkı borcu ve büyüyen işsizliğe işaret ederek bireysel vergi indirimi şeklindeki teşviklerin bile yardımcı olmayacağını kaydetmişti.

Analistler 21 Ocak’ta yayınladıkları bir raporda; “yakın vadede sürdürülebilir bir toplanma belirtisi görmüyoruz ve 2019 boyunca tüketime ilişkin aşağı yönlü bakışımızı koruyoruz” demişlerdi. Yatırım hizmetleri şirketinden Gavin Parry ise Çin’in GSYH’sinin yüzde 60’dan fazlasının temelde katma değerli servisler ve tüketim olduğunu vurgulamış, öyleyse Çin’in Amerikan modeline doğru hareket ettiğini dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu