Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüm İşaretler Çinli İşletmeler için Zor Bir Yıl Olacağını Gösteriyor

Çinli şirketlerden gelen son raporlara göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi hala zorlu bir gelişme gösteriyor.
Tüm İşaretler Çinli İşletmeler için Zor Bir Yıl Olacağını Gösteriyor
Yorum

Çinli şirketlerin yılın ilk çeyreğine ilişkin raporları incelendiği zaman, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin zorlu bir gelişme gösterdiği anlaşılıyor. Ülkenin teknoloji devlerinden son birkaç hafta içinde gelen kazanç raporları bunun en iyi göstergesi olarak belirtiliyor. Örneğin; arama motoru Baidu, Reuters’e göre 2005’te halka arzından bu yana ilk kez üç aylık zarar açıkladı.

Tencent, Reuters’e göre yüzde 16 artışla en az üç aylık gelir artışını kaydederken, Alibaba son çeyrekte güçlü bir büyüme kaydetti.

Tencent En Az Üç Aylık Gelir ArtışıAncak satın alma maliyetleri hariç Alibaba’nın 2019 mali yılı geliri, geçen yılın tahminini kaçırarak yüzde 39 arttı. Önümüzdeki 12 ay boyunca e-ticaret şirketi en az yüzde 33 gelir artışı bekliyor.

Pazartesi günü Çin Ulusal İstatistik Bürosu, sanayi karının bu yılın ilk dört ayında yüzde 3,4 düştüğünü açıkladı. Pekin’e yatırım araştırma şirketi Gavekal’ın kurumsal analisti Thomas Gatley, “Açıkçası özellikle parlak görünen pek fazla şey yok. Zor bir yıl olacak,” dedi.

Geçen yazdan bu yana Çin hükümeti büyümeyi teşvik etmek için bir dizi önlem aldı.

Çin Hükümeti Önlem AldıBunlar durumu daha da kötüleşmekten alıkoyarken, ekonomiyi büyük ölçüde teşvik etmek için yeterli olup olmadıkları belli değil. Ülke, en büyük ticaret ortağı olan ABD’nin artan baskısından bahsetmek yerine, çözülmemiş bir dizi iç sorunla karşı karşıya kaldı.

Morgan Stanley’in MSCI Çin endeksindeki şirketleri değerlendirmesinde, analistler bu ayın başlarında üç aylık sonuçların ilk kez en az 12 ayı içinde beklentileri aştığını söyledi. Ancak ABD ve Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden hesaplanması ve Nisan ayı verilerinin yansıttığı son makro zayıflıkla birlikte önümüzdeki yol konusunda ihtiyatlı davrandılar.

Pekin’in büyümeyi artırma stratejilerinden biri, özel olarak işletilen şirketlere finansman imkanı sağlamak oldu.

Özel Şirketlere Finansman İmkanıDevlet haber ajansı Xinhua’ya göre; özel işletmeler Çin’in ekonomik ve sosyal refahının anahtarı; çünkü yeni işlerin yüzde 90’ına, teknolojik yeniliklerin ve yeni ürünlerin yüzde 70’ine katkıda bulunuyorlar. Tek bir parti tarafından kontrol edilen ülke için sosyal istikrarın korunmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Çin’in en büyük bankaları devlete ait olduğu için devlete ait diğer şirketlere borç vermeyi tercih ediyorlar. Bu, çoğu özel işletmeyi daha az şeffaf kanallara finanse ediyor. Pekin, geçen yılın başlarında izsiz borcunu balonlamaktan vazgeçme girişiminin bir parçası olarak bu finansmanı kırdı.

Boston Consulting Group raporuna göre; Çin’deki küçük ve orta ölçekli işletmeler, ABD’de 7 yıl ve Japonya’da 12 yıl gibi ortalama bir ömre sahip.

Küçük İşletmelerin ÖmrüGatley, Çin’deki halka açık olmayan şirketlerin yüzde 100’ünün karlarını denizaşırı ülkelerden aldıklarını ve onları ABD’yle olan artan ticaret gerilimlerine daha açık hale getirdiklerini belirtti. Büyüme yavaşlarken, hükümet vergi ve harçlarda büyük düşüşler olduğunu açıkladı ve bankaları özel işletmelere özellikle de küçük işletmelere daha fazla borç vermek için yönlendirdi.

Bu çabaların bazıları karşılığını verdi. Gavekal tarafından yapılan analizler, bu yılın ilk çeyreğinde yakalanan özel şirketler için finansmandan geçen yılın dördüncü çeyreğinde sıfıra yaklaşan nakit akışlarını gösterdi. Bununla birlikte finansman musluklarının açılması, mutlaka büyümede sürdürülebilir bir dönüşüme dönüşmek zorunda değildir.

Pekin merkezli Bluestone Asset Management şirketinin kurucusu Duo Yuan, güvenilir kredi bilgilerinin bulunmaması nedeniyle finansal kuruluşların hangi işletmelerin borç vermeye değer olduğunu belirtmek konusunda hala zor zamanlar yaşadıklarını söyledi.

Çin kredi piyasasının olgunluktan uzak olduğunu söyleyen Yuan, şirketlerin borçluluk durumlarına da dikkat çekti.

Çin Kredi Piyasası Olgun DeğilYuan, “Bazı özel girişimler, özel fonlardan sermaye elde ettikten sonra oyun oynadılar ve paraları olsa bile yatırımcılara borçlarını ödememeye çalışıyorlar. Bu alanda mevzuatın bulunmaması nedeniyle, bu şirketler para cezasına çarptırılmadı ve cezalandırılmadı. Sonuç olarak daha az sayıda finansal kurum özel işletmelerden ihraç edilen tahvilleri almaya cesaret ediyor,” dedi.

Son birkaç haftada iki şirketi kapsayan olaylar, Çin yönetiminin eksikliklerini vurguladı. Nisan ayının sonlarında ilaç üreticisi Kangmei Pharmaceutical, bir muhasebe hatasının 2017 yılında 29.94 milyar yuan kadar bir nakit parası ile sonuçlandığını söyledi. 20 Mayıs’ta şirket ayrıca kendi paylarını ticaret yapmak için yaklaşık 8,9 milyar yuanı ilişkili kuruluşlara devrettiğini açıkladı.

Kangmei, MSCI Çin endeksinin bir üyesi olup, geçen yaz incelemeye alındı; ama henüz nasıl bir ceza alabileceği konusu bilinmiyor.

Kangmei Ne Ceza Alacak BilinmiyorYine Nisan ayının sonlarında Kangde Xin Kompozit Malzeme Grubu ilk çeyrek raporunda, şirketin banka mevduatı olarak tuttuğu iddia edien 12,21 milyar yuandan iz olmadığını söyledi. Yılın başlarında şirket faiz ödemelerini kaçırdı ve borcu erteledi. Yerel polis, şirketin denetçisi aleyhinde harekete geçti. Caixin Mayıs ortalarında yaptığı açıklamada Çin’in Twitter’ı Weibo versiyonunda belirsiz bir ifadesi olduğunu belirtti.

Bluestones’dan Duo, yatırımcıların paralarını kuzeydoğu Çin’deki özel işletmelerden elde etme kabiliyetleri hakkında uzun zamandır süren endişelerin, Çince’de yatırımların Shanhaiguan’ın ötesine geçmemesi gerektiğini söyledi. Geçen hafta Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası, web sitesinde küçük ve orta ölçekli listeleri denetleyen bölümünün, kuzeydoğudaki Dalian kentinde bulunan bir balıkçı şirketi olan Zhangzidao’nun 2018 yıllık raporuna bir soruşturma gönderdiğini açıkladı.

Şirket son birkaç yıl içinde ekside veya ölü deniz taraklarındaki büyük mali zararları suçladığı için soruşturmaya itiraz etti.

Zhangzidao SoruşturmasıDosyalamaya göre; Zhangzidao’nun Çarşamba gününe kadar yanıt vermesi gerekiyor. Şirket temsilcileri ise yorum yapmıyor. Gatley, “Dolandırıcılık riski, Çin pazarında büyük kalmaya devam ediyor. Bir ucunda düpedüz suçluluk var ve sonra firmalar iş gibi görünmeyen şeyler yapıyorlar. Yüzeyin altında büyük ve çok zor açıklar var,” dedi.

Bankaların yanında özel işletmelere borç vermenin devlet gereksinimleri de sistema daha fazla risk getirebiliyor. Yatırım şirketi PAG’ın CEO’su ve yönetici ortağı Weijian Shan, “Aslında bankaların belirli bir sektöre, özel veya devlete ait işletmelere borç vermeleri gerektiğini düşünmemeliyim,” dedi.

Shan, bankaların borç alanların kredibilitesine dayanarak kendi kredi kararlarını vermesi gerektiğini söyledi.

Bankalar Kredi Kararını Kendisi VermeliYönetici, “Çin bankalarında, 2000’li yılların başındaki bankacılık reformundan bu yana uygulanan risk yönetimi sistemleri sayesinde zayıf kredi borçlularını desteklemek için tasarlanan politika hedeflerine ulaşmaları pek muhtemel değil ki bu da kötü bir şey değil,” dedi. Shan bir şirketin makul bir kredi kaydına sahip olup olmadığını finanse etmekte zorlanmaması gerektiğini beklediğini de sözlerine ekledi.

Çin hala dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri ve analistler ülkenin daha küçük şehirleri gibi alanlarda fırsatlar görüyorlar. Çin’in resmi gayri safi yurt içi hasılası ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre değişmedi ancak bir yıl öncesinde yüzde 6,8 iken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4 büyüdü. Yetkililer bu yıl yüzde 6 ila 6,5 oranında yavaş bir büyüme öngörüyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu