Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Hackerların, ABD İmalat Grubuna Yaz Boyunca Saldırdığı İddia Edildi

Kaynaklar tarafından Çinli hackerların yaz boyunca ABD'nin üretici endüstri grubuna saldırarak ticaret politikalarını yönlendirdiği iddia edildi.
Çinli Hackerların, ABD İmalat Grubuna Yaz Boyunca Saldırdığı İddia Edildi
Yorum

Washington ile Pekin arasındaki ticari görüşmelerin bu yılın başlarında yoğunlaşmasıyla Çinli hackerların, ABD’li üreticiler için bir endüstri grubuna girip, Başkan Donald Trump’ın ticaret politikalarını şekillendirmesinde etkili olduğu iddia edildi.

Konuya aşina iki kaynak; Uluslararası İmalatçılar Birliği’nin (NAM) yaz boyunca saldırıya uğradığını ve saldırının Çin’den geldiğini belirten bir siber güvenlik firması tuttuğunu belirtti. Kaynakların ismini vermediği güvenlik firması, daha önce bilinen Çin hack gruplarıyla ilişkili araç ve tekniklerin kullanımına dayanarak değerlendirme yaptığını söyledi.

Güçlü bir Washington endüstri grubundaki bir iç bilgisayar ağının kesilmesi, Çin’in dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşında nasıl bir avantaj sağlamaya çalıştığını göstermektedir.

Hangi verilerin çalındığının belli olmadığı söylenirken, NAM ihlalle ilgili yanıt vermedi. İzinsiz girişi durdurmak için bir dış siber güvenlik şirketi ile anlaşmadı. Sözcüsü Erin Streeter, “NAM’ın yüksek profili göz önüne alındığında siber saldırılar için bir hedef olduğunu biliyoruz. Bazı şirket sistemlerine ilişkin şüpheli faaliyetler belirledik ve konuyu araştırdık,” dedi.

Streeter, ağlarının artık güvende olduğunu belirtirken, Beyaz Saray’dan henüz bir yorum gelmedi. Pekin’de konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang ise suçlamaları kabul etmedi. Geng, günlük haber brifinginde, Çin’in internet güvenliğini sağlam bir şekilde koruduğunu ve her türden hack olayına karşı çıktıklarını belirtti.

Geng, Çin’i karalamak için bu konuyu kullanmalarını bırakmalarını da tavsiye etti.

Trump ve NAM Görüşmeleri Hedef Alındı

Trump ve NAM Görüşmeleri Hedef Alındıİki kaynak ve saldırıya aşina olan bir başkası, şüpheli Çinli bilgisayar korsanlarının bu yaz Trump ile NAM Başkanı Jay Timmons arasındaki bir toplantıyı çevreleyen günlerde bilgi çalma çabalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Olay, ABD ve Çin hükümeti yetkilileri arasında olası bir anlaşmanın içeriği konusunda resmi müzakere turundan kısa bir süre önce gerçekleşti. Saldırı en son Çin’in benzer ihlalleri ele alan siber güvenlik endüstrisinin içeriğine göre; ABD politika pozisyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek istediği gibi Trump yönetimi sırasında ABD endüstri ticaret gruplarına karşı şüpheli Çinli hackerlar tarafından yapıldı.

Trump yönetimi ile Pekin arasındaki ticari görüşmelerde, fikri mülkiyet korumaları ve NAM’ın üyelerini doğrudan etkileyen konulardaki Çin pazarlarının daha fazla ABD ürününe açılması yer aldı.

NAM, Trump yönetimi altında önemli bir etki kazanmıştır. Çünkü başkan, kampanya etkinliklerinde imalat işlerinin Çin ve Meksika gibi yabancı ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döneceğini vaat etmiştir.

NAM, Trump yönetiminin ülke çapındaki üretim tesislerinde halka açık etkinlikler düzenlemesine yardımcı oldu. Örneğin; Ekim ayında Timmons, yakın zamanda görüşülen ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nın imzalanması için bir Pensilvanya’daki üretim tesisinde Başkan Yardımcısı Mike Pence’ye eşlik etti.

Trump, ticaret grubunun 2017’deki yıllık konferansında ekonomik teslimiyet dönemi sona erdi sözünü verdi. Buna karşılık Timmons, Trump’a ABD imalatının gerçek şampiyonu dedi.

Hackerların neden NAM’ı hedef aldıkları henüz belli değil, ancak ulusal güvenlik uzmanları, Çin hükümet kurumlarının, şirket görüşmelerinde onlara ayak uydurabilecek hassas şirket sırlarını ve diğer bilgileri çalmaya çalıştıklarının iyi bilindiğini söylüyor.

ABD Adalet Bakanlığı, özel Amerikan şirketlerinden veri çalmak için 2019’da çok sayıda Çinli korsan ve casus olduğunu iddia etmişti. Eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden ve yayıncı WikiLeaks tarafından halka açıklanan çok gizli belgeler, NSA’nın ABD hükümeti ile ticaret müzakerelerinde yer alan yabancı yetkililere de casusluk yaptığını gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu