Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Gazetenin İfadeleri Ticaret Savaşının Daha da Kötüleşebileceğine İşaret Etti

Çin'in en büyük gazetesinin "Sizi uyarmadığımızı söyleme" ifadeleri, ticaret savaşının daha da kötüleşebileceğine işaret etti.
Çinli Gazetenin İfadeleri Ticaret Savaşının Daha da Kötüleşebileceğine İşaret Etti
Yorum

Çin’in en büyük gazetesi olan Halkın Günlüğü, dün yayımladığı yazıda, ABD’nin yayınların tüm savaşlar öncesinde kullandığı tarihi ifadeyi kullanarak, artan ticaret savaşlarında bir önlem olarak nadir toprak minerallerini keseceği konusunda açıkça uyarıda bulundu. Gazete, “ABD tarafında, Çin tarafının kalkınma haklarını ve çıkarlarını koruma yeteneğini küçümsememesini tavsiye ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Gazete, ‘Sizi uyarmadığımızı söyleme!’ ifadelerini de kullanarak ‘ABD, Çin’in geri dönme kabiliyetini küçümseme’ başlığını attı.

Sizi Uyarmadığımızı Söyleme YorumuÇin Komünist Partisi’nin resmi gazetesi olan Halkın Günlüğü aynı ibareyi, Çin’in Hindistan ile olan sınır savaşından önce ve 1979 Çin-Vietnam Savaşı’nın öncesinde 1962 yılında kullanmıştı.

Gazetede, “Nadir topraklar, Çin’in ABD’nin sebepsiz yere uyguladığı baskıya karşı savaşması için karşı bir silah haline gelecek mi? Cevap gizem değil,” ifadelerine de yer verdi. Dünyanın en büyük ikisi ekonomisi arasındaki ticaret çatışması, her iki tarafın da birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisini artırmasıyla Mayıs ayında yeniden hız kazandı.

Çin’in nadir toprak minareli satışlarını ABD’ye sınırlandırma tehdidi, Trump’ın Huawei’yi kara listeye almasının ardından geldi.

Toprak Mineralleri Tehdidi Huawei Sonrası GeldiBu konuda resmi bir açıklama olmasa bile yapılan yorumlar, böyle bir adım atılabileceğine işaret etti. Çin’in böyle bir hamlesi ile ilgili spekülasyon ilk olarak, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçen hafta yerel tur sırasında Jiangxi eyaletindeki nadir toprak madenciliği ve işleme tesislerini ziyaret ettiği sırada ortaya çıktı.

Çinli bir yetkili Salı günü malzemelerden yapılan ürünlerin, ABD’yi ve teknoloji endüstrisini amaçlayan örtülü bir tehdit olarak görülen Çin’in gelişimine karşı kullanılmaması gerektiği konusunda uyardı.

Çin’in nadir toprak mineralleri, iPhone’ların, elektrikli araçların ve gelişmiş hassas silahların üretimi için çok önemli görülüyor.

iPhone için ÖnemliAncak ithalat, Çin ile olan 420 milyar dolarlık ABD mallarının nispeten daha küçük bir kısmını kapsıyor. Çin gazetesi Global Times, Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in nadir toprak kartını oynayabileceğini ve bu hareketi ciddiye aldığını söyledi.

Borsa, ABD ve Çin arasındaki karşılıklı stratejilerin ortasında büyük bir darbe alırken, hisse senetleri yılın ilk negatif ayını kaydetmeye hazırlandı. S&P 500 ise bu ay yaklaşık yüzde 6 oranında değer kaybetti.

Pentagon ise Çin’e olan bağımlılığı azaltmak amacıyla nadir toprak mineralleri için Kongre’ye bir rapor sundu.

Pentagon Bağımlılığı Azaltmak için Rapor HazırladıReuters’ün raporundan edinilen bilgilere göre; ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Mike Andrews, “ABD, nadir toprak mineralleri için Çin’e olan bağımlılığı azaltmak için başkan, Kongre ve sanayi üssü ile yakın çalışmaya devam ediyor,” dedi. Bu hareket, Çin’in nadir toprak minerallerinde hakimiyetini ABD ile ticaret savaşında bir önlem olarak kullanması tehdidinin ardından geldi.

Andrews, “Departman yakın zamanda Kongre’ye bir Savunma Üretim Yasası III nadir toprak madeni raporu sundu ve departmanın Çin’e olan güvenini azaltmaya odaklandığını gösterdi,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu