Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yuanı Üzerine Açığa Satış ve Spekülasyon Yapanlar Ağır Kayıplar Verecek

Çin’in bankacılık ve sigorta düzenleyicisi bugünkü açıklamasında, yuanda kalıcı bir düşüş beklemediğini ve spekülatif açıkçıların ağır kayıplar yaşayabileceğini söyledi.
Çin Yuanı Üzerine Açığa Satış ve Spekülasyon Yapanlar Ağır Kayıplar Verecek
Yorum

Çin’in bankacılık ve sigorta düzenleyicisi bugünkü açıklamasında, yuanda kalıcı bir düşüş beklemediğini belirterek spekülatif açıkçıların paraya karşı bahse girerlerse ağır kayıplar yaşayabileceklerini söyleyerek uyarıda bulundu.

Yuan, son haftalarda yükselen ABD-Çin ticaret anlaşmazlığından bu yana dolar karşısında yüzde 2,5’in üzerinde değer kaybetmiş, geçen haftanın başında ise 9 ayın en kötü düşüşüne işaret etmişti. Artık Çin yuanı, geçmişte kilit seviye olarak görülen 7 noktasından çok az uzaktaydı.

Görüş bildiren uzmanlar da Çin’in para biriminin ticaret görüşmelerinde ilerleme için önemli bir barometre pozisyonunda olduğunu vurgulamışlardı.

Çin Üst Düzey Bankacılık Düzenleyicisi Yuan Kalıcı Düşüş Olmayacak İşte bu noktada Çin’in bankacılık ve sigorta düzenleyicisi açıklamaları dikkat çekti. Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu (China Banking and Insurance Regulatory Commission) Sözcüsü Xiao Yuanqi Pekin’deki bir finans forumunda; “Yuanı speküle edenler ve açığa satış yapanlar, kesinlikle ağır kayıplara maruz kalacaklar” dedi.

Xiao Yuanqi’nin bu yorumu, CBIRC’nin başkanı ve Çin Merkez Bankası’nın Komünist Partisi Başkanı Guo Shuqing için hazırlanan bir metinden okuduğu söylendi.

Çin Yuanı Açığa Satış Yapanlar Kayıp Verecek Halen Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu’nun başkanlığını yürüten Guo Shuqing’in aynı forumda bir konuşma yapmasının planlandığı ancak son dakika düzenlemeleri nedeniyle başaramadığı bildirildi. Xiao Yuanqi’nin ayrıca Pekin’in ülke içinde ve dışında hareket eden sıcak paraya ve emlak piyasasına akan büyük miktarda sermayeye bakması gerektiğini dile getirdi.

Xiao Yuanqi konuşmasında; “Yurt dışında ve yurt içinde hareket eden büyük miktarlarda paralar ve sıcak spekülatif paralar konusunda özellikle dikkatli olmalıyız ve emlak ve finansal varlıklardaki balonlarla kararlı bir şekilde mücadele etmeliyiz” ifadelerini de kullandı. Haberde Çinli politika yapıcıların dünyanın en büyüğü olan ve daha geniş ekonomi için kritik önem taşıyan emlak piyasasındaki balon risklerini, sektördeki büyümeye zarar vermeden yönetmek için mücadeleye devam ettiğinin de üzeri çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu