Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yuanı Ocak Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

Dolar karşısındaki ticaret savaşı endişesiyle, Çin yuanı Ocak ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.
Çin Yuanı Ocak Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi
Yorum

Yatırımcıların şiddetlenme eğilimindeki ticaret savaşının etkileri ve ekonomideki yeni kırılganlık belirtilerinden kaynaklı endişelerine bağlı olarak, Çin yuanı dolar karşısında bu yılın Ocak ayından itibaren en düşük seviyesine indi. Onshore (Çin içinde işlem gören) yuan, dolar karşısında %0.4 düştü ve ardından Şanghay saati ile 12:29’da 6.8105 seviyesine geriledi. Yuan böylelikle bu haftaki kaybını %1.1’e çıkarmış oldu.

Yuanın gerileme göstermesi beklentiyle açılan pozisyonlara talep de, offshore (Çin dışında işlem gören) yuanın 3 aylık risk dönüşünün art arda beşinci günde de yükselerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkması ile birlikte yükseliş yaşadı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çinli liderlerin onlarla ticaret konusunda müzakereyi sürdürdüğü “anlaşmayı çiğnediğini” bildirmesinden sonra, Çin yuanında bahsedilen sert düşüş meydana geldi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çinli Liderlerin Anlaşmayı Çiğnediğini Bildirmesinden Sonra Bahsedilen Sert Düşüş Meydana GeldiYapılan yorumlar, ABD’nin aniden Çin’e tarifeleri yükselteceğini bildirmesi ve Çin’in misilleme yapacağı tehdidi ile zaten olumsuz bir havaya kapılmasından sonra geldi. Bu olumsuz havaya katkıda bulunan bir diğer etken ise, Çin’in kredi büyümesinin Nisan ayında beklenenden daha çok yavaşladığını gözler önüne seren ve ekonomide yaşanan toparlanmanın kırılganlığının altını çizen veri oldu.

Altı traderdan edinilen bilgiye göre, yatırımcılar sabah saatlerinde büyük miktarlarda deniz aşırı para birimlerini onshore piyasada satın aldı. Fakat bazı büyük Çin bankaları doların yükselmesiyle beraber bu fırsatı değerlendirdi ve dolar sattı.

Mizuho Bank Ltd. Kıdemli Döviz stratejisti Ken Cheung, ABD’nin gümrük tarifelerini yükseltme ihtimalinin %50 ve 50’nin üzerine çıktığını düşündüklerini bildirdi.

Mizuho Bank Döviz Stratejisti Düşüncelerini BildirdiDöviz stratejisti Cheung, yaptığı açıklamanın devamında “Çin misillemede bulunursa yuan 6.9 seviyesine düşebilir. Pekin’in yuana istikrar kazandırmaya yönelik hareketleri yakından izlenecek.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Diğer bir yandan Çin’de yuan türünden yeni krediler Nisan ayında 1.02 yuan ile tahmin edilen seviyeden daha düşük oldu. Buna ek olarak, ekonomistlerin 900 milyar yuan ile 1.6 trilyon yuan arasındaki tahminlerinin medyanı 1.20 trilyondu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu