Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Yıllık Meclis Toplantıları Virüs Salgını Nedeniyle Ertelendi

Koronavirüs son 24 saat içinde 71 can daha aldı. Yılın en önemli ve katılımcı sayısı yüksek olan meclis toplantıları salgın nedeniyle ertelendi.
Çin’de Yıllık Meclis Toplantıları Virüs Salgını Nedeniyle Ertelendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 665’e yükseldi. Son 24 saat içerisinde 71 kişi daha yaşamını yitirirken ülkede tespit edilen vaka sayısı 77.658’e ulaştı. Bu sayı diğer ülkelerle birlikte 79.000’in üzerinde üzerine çıkmış durumda.  Geçtiğimiz hafta gündeme gelen yıllık meclis toplantılarının ertelenme konusu dün netleşti.

Yapılan açıklamada yılın en önemli siyasi toplantılardan biri olan yıllık meclis toplantıları salgın nedeniyle ertelendi. İki hafta sürecek olan toplantıların ne zaman yapılacağına dair net bilgi henüz paylaşılmadı. Delege sayısı 3000’e yakın olan toplantılarda ülkenin istihdamı, işsizliği, genel bütçesi ve ekonomik büyüme hedefleri gibi konular ele alınıyor.

Söz konusu toplantıda eyalet, şehir, özel idare bölgelerindeki delegeler yılda bir defa Pekin’de bir araya geliyor.

Çin Yabani Hayvan TületimiÇin Halk Siyasi Danışma Konferansının (ÇHSDK) düzenlediği meclis toplantıları normalde gelecek ay yapılacaktı. Fakat salgının hızla yayılması toplantıların tarihi belli olmayan bir zamana ertelenmesine karar verildi. Çin’de yabani hayvanların tüketiminin ve ticaretinin tamamen yasaklandığı bildirildi. Bunun yanında önemli bilimsel, ekolojik ve sosyal değeri olan hayvan türlerinin de tüketilmesi yasaklandı.

Hafta sonu İtalya’da tespit edilen virüs ülkede 6 kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. Bu bağlamda Çekya ve Macaristan gibi ülkeler tedbirlerini artırmaya başladı. Ülke başbakanı koronavirüs nedeniyle bilgilendirme kampanyaları yürütüleceğini ve her gün gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu. Tüm dünyada panik ortamının doğmasına sebep olan virüs ülkelerin de güvenlik tedbirlerini artırmasını sağlıyor.

Avusturya Sağlık Bakanı Rudi Anschober İtalya’daki gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi. Roma’da Fransa, Avusturya, İsviçre ve Slovenya gibi ülkelerin sağlık bakanları ile birlikte virüs hakkında bir görüşme yapılacağını açıkladı. Çekya Dışişleri Bakanlığın da İtalya’ya gidilmemesi konusunda vatandaşlarına çağrıda bulundu.

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğu İtalya’daki vatandaşlarını uyardı. Salgının hızla yayılması sebebiyle birçok şehirde eğitim ve öğretime ara verildi. Halk panik ortamının başlamasıyla marketleri yağmalamaya ve yiyecek stoku yapmaya başladı. Az önce gelen habere göre ise İran’da ölü sayısı 14’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu