Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Yeni Tarifeleri ABD’li Çiftçileri Her Açıdan Vuracak

Amerikan Çiftlik Bürosu Federasyonu ekonomisti Michael Nepveux, Çin’in ABD mallarına getireceği 60 milyar dolar değerindeki tarifelerin, çiftçilere her açıdan isabet edeceğini söyledi.
Çin’in Yeni Tarifeleri ABD’li Çiftçileri Her Açıdan Vuracak
Yorum

Amerikan Çiftlik Bürosu Federasyonu ekonomisti Michael Nepveux, Çin’in ABD mallarına getireceği 60 milyar dolar değerindeki tarifelerin, çiftçilere her açıdan isabet edeceğini söyledi. Bugün verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Nepveux; “Çin tarafından ABD’li çiftçilere uygulanan tarifeler sektör üzerinde net bir olumsuzluk” diyerek gelişmelerin nasıl sonuçlanabileceğine işaret etti.

Sonuçta Çin Pazartesi günü, Trump’ın misilleme yapma uyarılarına rağmen adımını atmış ve 5000’den fazla ABD ürünündeki vergileri 1 Haziran’dan itibaren yüzde 25’e çıkaracağını duyurmuştu.

Çin 60 Milyar Dolar Tarife ABD Çiftçileri Vuracak Yeni Çin vergilerinin geniş bir yelpazede tarımsal ürünleri hedef alması dikkat çekerken Çiftlik Bürosu ekonomistinin açıklamaları, en çok etkileneceklerin ABD’li çiftçiler olacağı görüşünü destekledi. Nepveux ayrıca şu anın, çiftçiler için çok ama çok zor bir zaman olduğunun üzerini çizerek Pekin tarifelerinin, sellerin ve taşkınların Mart ayında Ortabatı eyaletlerindeki çiftçilerin mahsullerini mahvetmesinin ardından geldiğini vurguladı.

10 yılı aşkın süredir görülen en düşük çiftçi geliri seviyelerinde bulunduklarını belirten Nepveux, çiftçilerin çalışmak ve ekmek için tarlaya çıkarken bile zorlandıklarını aktardı.

Çiftlik Bürosu Ekonomisti ABD Çiftçi Gelirleri En Düşük Seviyelerde ABD tarım endüstrisinin bu savaşla neredeyse bir yıldır savaşmakta olduğunu da hatırlattı. ABD domuz yetiştiricileri üzerindeki Çin tarifelerinin, özellikle de ülkede hızla yayılan Afrika domuz ateşiyle küresel fiyatlar tarihi zirvelere ulaşacakken, Amerikalı yetiştiriciler için büyük bir kaçırılmış fırsat olacağını dile getirdi.

Gerekçesini detaylandıran Nepveux, bazılarının Çin domuz eti üretiminin yüzde 20-30 civarında düşeceğini söylediğini bunun da Amerikan hayvancılık grupları için mükemmel bir fırsat sunacağını ama çiftçilerin hala Çin’e giden tarifelerin yüzde 60’ıyla karşılaştıklarını belirtti.

Yine de bu sorunun ABD’nin Çin üzerine ekstra baskı uygulaması için fırsat olabileceğini kaydeden Nepveux, Çin’in bir yerde bu proteini telafi etmek durumunda kalacağını söyledi.

Çiftlik Bürosu Ekonomisti Çin Domuz Ateşi ABD Kaçırılmış Fırsat Tüm bunların yanında Trump Pazartesi günü, Çin’in misilleme tarifelerinin etkisini azaltmak için çiftçilere 15 milyar dolar civarında yardım yapılacağını açıkladı. Gazetecilere verdiği demeçte Trump; “Çin’in çiftçilerimizle yaptığı en büyük alımı, en yüksek yılı alacağız ki bu 15 milyar dolar olacak ve çiftçilerimize karşılıklı bir şey yapacağız, böylece çiftçilerimiz de daha iyisini yapabilir” dedi.

Ayrıca Pekin’in yeni tarifelerine cevap olarak Washington’un 300 milyar dolar değerinde Çin malına başka bir vergi turu getirebileceği de biliniyor. Trump henüz karar vermediğini söylese de ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’nin bunu mümkün kılmak için gerekli prosedürleri tamamladığı söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu