Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin ABD’ye Yabancı Firmalara Davranış Şeklini Değiştireceğini Kanıtlamak için Yasa Çıkardı!

Ulusal Halk Kongresi, bugün yabancı işletme toplumunun fikri mülkiyet koruması gibi uzun süredir şikayet ettiği belirli meseleleri ele alan bir yasanın törenle onaylamasıyla sonlandı.
Çin ABD’ye Yabancı Firmalara Davranış Şeklini Değiştireceğini Kanıtlamak için Yasa Çıkardı!
Yorum

Çin’in Ulusal Halk Kongresi, Cuma günü yabancı işletme toplumunun fikri mülkiyet koruması gibi uzun süredir şikayet ettiği belirli meseleleri ele alan bir yasanın törenle onaylamasıyla sona erdi. Yeni kurallar, Çin’deki yabancı sermayeli şirketlerden zorunlu teknoloji transferini yasaklıyor, fikri mülkiyet haklarının korunmasını hızlandırıyor ve şirketlere yerel oyuncularla eşit şartlar verileceğini iddia ediyordu.

Ancak analistler, Çin’in yeni yasasının Trump için yeteli olmayacağı yönünde görüş bildirdi. Hogan Lovells’ten Andrew McGinty, Çin’in ticaret müzakerelerinde ortaya koyulan bazı endişeleri ele almaya çalıştığını söyledi. Çin’in söz konusu endişeleri mevzuata dönüştürmek için net bir girişimde bulunduğunu aktaran McGinty; “Bu doğru yönde bir adım ancak ticari gerilimler bundan çok daha geniş, onlar tarihseller” dedi.

Yabancı işletmelerin Çinli firmalarla adil bir şekilde rekabet edebilme yetenekleri konusunda artan hayal kırıklığının ardından ABD ile Çin arasındaki gerilimler yükselmişti.

Çin ABD Yabancı Şirket Yasa Çıkardı ABD Başkanı Donald Trump’a göre çekişme ilk olarak Amerika’nın Çin ile olan ticaret açığından kaynaklanıyordu. Keza bu da ABD’nin 250 milyar dolarlık Çin ithalatına ekstra vergi getirmesi, Çin’in de buna 110 milyar dolarlık ek vergiyle karşılık vermesiyle sonuçlanmıştı. Son birkaç ayda ise müzakereler, fikri mülkiyet koruması ve zorunlu teknoloji transferi iddialarına odaklanmıştı. İki taraf da müzakerelerde ilerleme olduğunu söylese de içerik ya da varılan nokta hakkında çok az ayrıntıyı kamuoyuna açıklamıştı.

Çin devlet medyası da Cuma günü, iki tarafın ticaret heyetinin liderlerinin bir telefon görüşmesi yaptığını ve önemli ilerleme kaydettiğini yazdı.

Çin Devlet Medyası İki Taraf Görüştü Sadece birkaç saat sonra 3000 civarında delegenin toplandığı Ulusal Halk Kongresi’nin son gününde yeni bir yabancı yatırım yasasının onaylandığı bildirildi. Bu, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin ilk taslağı hakkında konuşmaya başlamasından yalnızca 3 ay sonra geldi. Çin’deki Amerikan Ticaret Odası’ndan Lester Ross ise Perşembe günü verdiği bir demeçte, Çin’in bu konuda acele ettiğini ve yasanın oldukça genel bir şekilde hazırlandığını söylemişti.

Ross ayrıca, taslağın Çin’e oradaki Çinli şirketleri kısıtlaması için belirli bir ülkeye misilleme hakkı verdiğini de belirtti.

Yasa Bazı Uzmanlara Göre Yetersiz Ancak Çin hükümeti açıkça yabancıların çıkarlarını aklında tuttuğunu göstermeye çalışıyordu. ABD-Çin İş Konseyi tarafından değerlendirilen son taslağa göre Pekin, son dakikada yabancı şirketlerin mesleki ve ticari sırlarının daha da korunmasını sağlayan yeni bir dil bile eklemişti.

ABD-Çin İş Konseyi’nden Jake Parker da eklenen yeni dilden memnun olduğunu belirterek uygulamanın başarının değerlendirilmesinde kilit ölçüt olacağını belirtti. Ayriyeten bunu olumlu bir ilerleme olarak tanımaları gerektiğini aktardı. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmesi öngörülen yasanın, ortak girişimlerdeki üç mevcut düzenlemeyi kaldırmasının beklendiği de verilen bilgiler arasındaydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu