Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Üst Düzey Diplomatı Taraflı İpek Yolu Eleştirmenlerine Karşı Projeyi Savundu

Eski Çin Dışişleri Bakanı ve Washington Büyükelçisi olan Yang Jiechi, ülkenin eleştirilere maruz kalan modern İpek Yolu projesine önyargıyla yaklaşıldığını söyledi. Detaylar aşağıda;
Çin’in Üst Düzey Diplomatı Taraflı İpek Yolu Eleştirmenlerine Karşı Projeyi Savundu
Yorum

Eski Çin Dışişleri Bakanı ve Washington Büyükelçisi olan Yang Jiechi, önyargılı eleştirmenlerin iddia ettiği gibi Çin’in modern İpek Yolu projesi için katılımcıları hiçbir zaman borca zorlamadığını söyleyerek Xi Jinping’in kilit politika platformunu şiddetle savundu.

Çin’i devasa altyapı harcamalarıyla Asya, Avrupa ve ötesine bağlamayı öngören Bir Kuşak Bir Yol girişimi hakkında konuşan üst düzey diplomat, oklarını projeye önyargıyla yaklaşanlara yöneltti. Sonuçta birçok Batı başkentinde, özellikle de Washington’da girişim, şeffaf olmayan projeler yoluyla sürdürülemez borçlarla ülkelere semer vurmak ve Çin nüfuzunu ülke dışına taşımak anlamına geliyordu. Nitekim ABD, modern İpek Yolu projesine katılan ilk G-7 ülkesi olan İtalya’yı bu nedenle özellikle eleştirmişti.

İktidardaki Komünist Parti’ne bağlı Halkın Günlüğü’ne konuşan Yang Jiechi, uluslararası toplumun bunun jeopolitik bir araç olduğuna ve yalnızca katılımcı ülkeler için borç tuzağı getireceğine inandığını vurguladı.

Yang Jiech Uluslararası Toplum Modern İpek Yolu Karşı Önyargılı Komünist Parti’nin dış ilişkiler komitesini yöneten Yang Jiechi; “Bu açıkça Bir Kuşak Bir Yol girişimine karşı tarafsızlık ve asil anlayış eksikliğin gösteriyor. Bu bir yanlış anlama, yanlış hüküm ve hatta yanlı tutum” ifadeleriyle modern İpek Yolu teşebbüsünü savunmaya çalıştı. Çin’in defalarca Bir Kuşak Bir Yol girişiminin ortak kalkınmayı desteklemek için olduğunu vurguladığını belirten Jiechi; “Girişim açık, kapsayıcı ve şeffaf. Küçük jeopolitik oyunlar oynamıyor. Ayrıcalıklı küçük çevrelerin hariç tutulmasında yer almıyor.” dedi.

Ayrıca Çin’in Bir Kuşak Bir Yol girişimine katılan pek çok ülke, şirket ve sıradan insanların, bunun borç batağına sürüklediği yönündeki söylentileri açıkça reddettiğini kaydetti.

Yang Jiech Modern İpek Yolu Katılımcıları İddiaları Reddediyor Çin’in üst düzey diplomatına göre modern İpek Yolu projeleri, seçimlerinden finansmanlarına varana kadar dikkatli risk değerlendirmelerinden geçiyordu. Borç sorunu olan kooperatif ortakları içinse Çin’in ilkesi bunu dostane istişareler yoluyla uygun şekilde çözmek ve kimseyi borca zorlamamaktı.

“Bugüne kadar hiçbir katılımcı ülke borç krizi ile karşı karşıya kalmadı aksine, birçok ülke gelişmenin olmaması tuzağından kaçmayı başardı” diyen Yang Jiechi, açıklamalarıyla yankı uyandırdı.

Nihayetinde Çin, ikinci Bir Kuşak Bir Yol zirvesini Nisan ayında Pekin’de gerçekleştirecek ve Yang’ın söylediğine göre 40 yabancı şirket zirveye katılacak. Çin’in en yakın müttefiklerinden olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pakistan Başbakanı Imran Khan, Filipinler Başkanı Rodrigo Duterte ve Kamboçya Başbakanı Hun Sen ise zirveye katılacakları doğruladılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu