Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Tüketimi Desteklemeye Yardım Edecek Tedbirler Açıkladı

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki büyüme ABD’nin artan ticari baskıları arasında sendelerken Çin, tüketimi artıracak tedbirler açıkladı. İşte detaylar;
Çin, Tüketimi Desteklemeye Yardım Edecek Tedbirler Açıkladı
Yorum

ABD ile artan ticaret savaşı nedeniyle büyümesi yavaşlayan Çin, bugün tüketimin artırılmasına yardımcı olacak tedbirler açıkladı.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, oto satışları konusunda kısıtlamaları olan yerel yönetimlerin bu engelleri yavaş yavaş gevşetmeyi veya kaldırmayı keşfetmesi gerektiğini, ayrıca yeni enerji araç alımlarını teşvik etmeleri gerektiğini duyurdu.

Avrupalı otomobil hisseleri, Pekin’in araç alımı kısıtlamalarını gevşetmeyi planladığı yönündeki haberler üzerine yükseldi.

Çin Otomobil Kısıtlama Gevşetecek ABD ile süregelen ticaret anlaşmazlığı iş dünyası ve tüketiciler üzerinde daha ağır bir etki yaratırken Çin ekonomik büyümesi ikinci çeyrekte yaklaşık 30 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.
Azalan talebin fazlasıyla etkilediği ve sanayide büyümenin kilit faktörlerinden olan otomobil sektöründe genel otomobil satışları Temmuz ayında üst üste 13. kez düşüş göstermişti.

Tüm bu yaşananlar ve karamsar veriler, analistlerin Çin’in iç tüketimi artıracak adımlar dahil birçok teşvik ilan edeceği yönünde yorumlarına yol açmıştı.

Çin Daha Fazla Teşvik gerekecek Bank of America Merrill Lynch analistleri de Pazartesi günü; “Çin’in veri zayıflığı Ağustos ve Eylül aylarında daha belirgin olacak ve politika yapıcılar daha yoğun bir rahatlamaya yönelecek. Politika gevşemesinin altyapı yatırımlarına, tüketim teşviklerine ve parasal gevşemeye devam etmesini bekliyoruz.” ifadeleriyle tahminde bulundu.

Ayrıca Temmuz ayında perakende satışların Nisan’dan bu yana en yavaş hızında büyüdüğü, tüketici tedbirine işaret ettiği hatırlatıldı.

Çin Temmuz Perakende Satış Nisan Bu Yana En Yavaş HızOtomobil ve mücevher satışları bir yıl öncesine göre gerilerken hazır giyim, ev aletleri ve telekomünikasyon ekipmanlarının satışı tek haneli düşük rakamda büyüme kaydetti. Devlet Konseyi, ticari olarak mücadele eden alışveriş merkezleri, stadyumlar ve eski fabrika bölgelerinin ticari komplekslere, spor salonlarına ve eğlence merkezlerine dönüştürülmesini teşvik edeceğini açıkladı.

Bunun yanında ticari yaya caddelerinin ülke genelinde yenileneceğini bildirdi. Pekin’in gece ekonomisini desteklemek için perakende saatlerinin uzatılacağı da aktarıldı. Bunların yanı sıra şehir düzeyindeki hükümetlere, rafine edilmiş petrol ürünlerinin perakende satışlarını onaylama izni verileceği kaydedildi. Devlet Konseyi, yeni enerji araçları ve akıllı ev aletleri alımları için kredi desteğini teşvik edeceğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu