Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Trump’ın Tehditlerinin Ardından Bu Haftaki Ticaret Görüşmelerini İptal Edebilir

Trump’ın tarife tehditlerinin ardından Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin bu haftaki ticaret görüşmelerini iptal edebileceği söylendi. Detaylar aşağıda;
Çin Trump’ın Tehditlerinin Ardından Bu Haftaki Ticaret Görüşmelerini İptal Edebilir
Yorum

Trump’ın tarife tehditlerinin ardından Çin’in bu haftaki ticaret görüşmelerini iptal edebileceği söylendi. Pazar günü öğleden sonra yaptığı Twitter paylaşımında, 200 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki mevcut yüzde 10’luk tarifeyi Cuma günü yüzde 25’e çıkartacağını söyleyen Trump, ayrıca kısa süre içinde 325 milyar dolarlık ek Çin malına yüzde 25 gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunmuştu. İşte bu gelişmeler ışığında konuşan bir kaynak, ardından Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin bu haftaki ticaret görüşmelerini iptal edebileceğini belirtti.

Sonuçta Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Çarşamba günü ticaret anlaşması hakkında konuşmak için heyetiyle birlikte Washington’a gideceği biliniyordu.

 Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Ticaret Müzakere İptal Edebilir Kaldı ki son günlerde, bu görüşmeden anlaşmaya benzer bir şeyin çıkabileceği hususunda söylentiler vardı. Bunun yerine görüşmelere ilişkin bilgi veren iki kaynak, Çin tarafının bu haftaki görüşmelerden vazgeçebileceğini öne sürdü. Kaynaklar bunun Trump’ın yeni tehditlerinden kaynaklandığını ve söz konusu tehditlerin 6 aylık ateşkese aykırı olduğunu aktardı.

Kaynaklardan biri Liu He’nin kendisi ve 100 kişilik heyeti için planladığı müzakerelerin son turuna yönelik geziyi iptal edebileceğini de vurguladı.

 Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Ticaret Müzakere Son Tur İptal Edebilir Zira bu gezi hakkında ABD yetkilileri daha önce Cuma gününe kadar bir Çin anlaşması yapılabileceğini söylemişlerdi. İlaveten, Çinli yetkililerin geçen yılın Eylül ayında benzer bir durum sonucunda ABD seyahatlerini iptal ettikleri de biliniyordu.

Kaynak ayrıca Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki tarife oranını ikiye katlama kararının Liu’ya; “ABD’ye daha fazla boş tekliflerle gelmemesi” için bir mesaj anlamına geldiğini bildirdi. Bu arada ABD-Çin geriliminin yeniden yükselişinin ardından Asya Pasifik hisse senetleri Pazartesi günü öğleden sonra yapılan işlemlerde düşüş gösterdi.

Çin piyasalarında da bariz gerilemeler görüldü. National Australia Bank’ın döviz stratejisti Rodrigo Catril, gelişmeler üzerine gönderdiği notta; “Tarifelerin artması riskli aktif değerler için kötü haber olabilir ve küresel büyüme toparlanması olasılığını tehdit edebilir” dedi. AGF Investments’ın ABD politika stratejisti Greg Valliere de bunun pervasızca olduğunu dile getirerek çoğunluğun Mayıs sonuna kadar bir sonuca varılabileceğini düşündüğünü söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu