Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Trump’ın Tarım Ürünü Alımı Talebini Karşılaması Çok Zor

Uzmanlar, varılan anlaşma kapsamında Çin’in tarımsal alımlarını ABD’nin talep ettiği seviyelere çıkarmasının bir sorun olacağı konusunda hemfikir. Detaylar şöyle;
Çin’in Trump’ın Tarım Ürünü Alımı Talebini Karşılaması Çok Zor
Yorum

Çin’in tarımsal alımlarını ABD’nin talep ettiği seviyelere çıkarmasının bir sorun olacağı ve Pekin’in bunu muhtemelen sadece pazar şartların uygun olması halinde yapacağı söylendi. Analistler tarafından yapılan bu yorumlar, açıklanan birinci aşama anlaşmanın parçası olan çiftlik ürünü alımları konusundaki şüpheleri artırdı.

Asian Trade Centre direktörü Deborah Elms, bunu küresel ölçekte piyasa bozucu güçler ile çılgınca miktarda tarımsal alım olarak yorumladı ve şöyle konuştu: “Ölçeğin bu hızda artması sorunlu olacak.”

Ayrıca bir anlaşma yapılsa bile masaya nispeten kısa bir sürede dönüleceğini çünkü Çinlilerin bu satın alma işlemleriyle eşleşme yeteneğinin sınırlı olacağını tahmin etti.

Anlaşma Yapılsa Bile Kısa Sürede Masaya DönülecekABD ve Çinli yetkililer Cuma günü iki ülkenin 18 aylık tartışmalı bir ticaret savaşından sonra bir anlaşmaya vardığını duyurdular. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmanın bir parçası olarak Çin’in daha fazla ABD ürünü satın almasında ısrar etti ve Pekin’in “çok yakında” 50 milyar dolar değerinde tarım ürünü alacağını söyledi. Kendi adına da normalde Pazar günü yürürlüğe girecek yeni tarife turunu uygulamama sözü verdi.

Piyasalarda genel bir iyimserlikle karşılanan anlaşma üzerine Elms, Çin’in alımı piyasa koşullarına ve Dünya Ticaret Örgütü kısıtlamalarına göre yapacağını söyleyerek temkinli davrandığını vurguladı.

Çin Trump’ın Tarım Ürünü Alımı Piyasa Koşulları Göre Yapacak Pazartesi günü CNBC’ye konuşan Elms; “Başka bir deyişle, şunu söyleyen dev bir kırmızı bayrak var; bunu vaat etsek bile dikkatli olun, çünkü piyasa bu seviyedeki alımları desteklemiyorsa o zaman bu hedefe ulaşamayabiliriz” dedi. Ve söz konusu şüphecilik, Çin’in ABD tarımsal ürünü alımı miktarının sınırları olduğunu belirten diğer analistler tarafından da yankılandı.

CCB International Securities’in global stratejisti Mark Jolley; “bu anlaşma söylemlerinden bazıları gerçeklerden ziyade politikayla ilgili” dedi. Elms de Çin’in ABD’den satın almak için mevcut kaynaklardan uzaklaşabileceğini ancak 50 milyar dolarlık rakama ulaşmanın çok zor olduğunu savundu. Nitekim geçen yıl, Pekin sadece 8.6 milyar dolar değerinde çiftlik ürünü satın almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu