Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Taviz Vermeyen Bakanını Görüşme Ekibine Ataması Aslında Anlaşma İşareti

Beyaz Saray’ın eski ticaret müzakerecisi Clete Willems, Çin’in ticarette daha katı tutuma işaret ediyor olsa da hala bir ticaret anlaşması istediğini söyledi. İşte detaylar;
Çin’in Taviz Vermeyen Bakanını Görüşme Ekibine Ataması Aslında Anlaşma İşareti
Yorum

Beyaz Saray’ın eski üst düzey ticaret müzakerecisi Clete Willems, Çin’in ticaret konusunda daha katı tutumlu olsa da bunun aslında iyi bir şey olabileceğini söyledi. Pekin, geçen hafta müzakere ekibine yeni bir üye eklemiş, üyenin Washington’daki pek çok yetkili tarafından taviz vermeyen biri olarak görüldüğü Ticaret Bakanı Zhong Shan olması dikkat çekmişti.

Çinli bakan, geçen ay G-20 Zirvesi’nde bulunmuş, ayrıca geçen hafta ABD ticaret temsilcileriyle bir telefon görüşmesine katılmıştı.

İşte bu noktada görüş bildiren Ulusal Ekonomik Konseyi’nin eski müdür yardımcısı Willems son gelişmelere ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti.

Clete Willems Çin Aslında Ticaret Anlaşması İstiyor Çin’in Ticaret Bakanı Zhong Shan’ı Başbakan Yardımcısı Liu He ile birlikte çekirdek müzakere ekibinin bir parçası yaptığını söyleyen Willems, pek çok insanın gergin olduğunu çünkü onun taviz vermeyen biri olarak görüldüğünü aktardı. Ancak kendisi bu durumla ilgili çok fazla endişeli olmadığını şöyle dile getirdi:

“Aslında bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum çünkü gösterdiği şey, Başkan Xi’nin hem Çin’deki katı çizgiden hem de bir anlaşma için gerekli bileşenler olacak reformculardan destek almaya çalıştığı. Başkan Xi ancak taviz vermeyenlerin desteğini aldığında bir anlaşma yapabilecek.”

Çin’le ticaret konusunda Larry Kudlow’un sağ kolu olan Willems, G-7 ve G-20 gibi zirvelerde ABD’nin önde gelen ticaret müzakerecisi olarak görev yapmıştı.

Clete Willems Çin Ticaret Bakanı AtamasıPekin-Washington ticaret müzakerelerinde de yer alan Willems’e göre Çinli ekip, görüşmeler sırasında esneklik göstermeye çalışmış ancak Pekin’e döndükten sonra işler değişmişti. “Sonucunda olan şey Liu’nun anlaşmayı Başkan Xi’ye ve Çin’deki tüm politik sınıfa geri götürdüğü zaman, anlaşmanın Çin açısında iyi olmadığını düşünen ödün vermeyenlerden gelen isyan” diyen Willems, bu nedenle Pekin’in yeni müzakerecisinin olumlu katkı sağlayacağını vurguladı.

Diğer taraftan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Salı günü Çin ile bir anlaşmaya varmak için daha çok uzun bir yol olduğunu söylediği ve 325 milyar dolarlık Çin malına tarife getirmekle tehdit ettiği hatırlatıldı. Yine de Willems nihayetinde bir anlaşma yapılacağını savundu.

“Eğilimim şu ki bir anlaşma yapacağız, bence gerçekten çok iyi işler yapıldı. Bu işin tadını çıkarmanın her iki tarafın da yararına olduğunu düşünüyorum. Bence Çin ekonomisi kabul etmek isteseler de istemeseler de biraz zor bir durumda ve bir anlaşma yapmak kendi çıkarlarına.” ifadeleriyle de dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu