Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Tarifelerin Düşürülmesi Gerektiği Konusunda Israrcı

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng; birinci aşama anlaşma için ilgili tarifelerin düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Çin Tarifelerin Düşürülmesi Gerektiği Konusunda Israrcı
Yorum

Çin’in resmi sözcüleri, birinci aşama anlaşmanın zamanı konusundaki belirsizlik ortasında sessizliklerini korumaya devam ederken Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng; “Çin, eğer birinci aşama anlaşmaya varılacaksa, ilgili tarifelerin düşürülmesi gerektiğine inanıyor” dedi.

Yorumlar Pekin’in son birkaç hafta içinde ifade ettiği pozisyonu yeniledi ki her iki ülke de tarifelerin geri alınmasının, birinci aşama anlaşmanın parçası olacağına işaret etmişti. Çin Trump’ın birinci aşama anlaşmasında daha fazla tarife kaldırmasını istediğini açıkça bildirmişti.

Sözcü Gao ise bugünkü açıklamasında her iki ticaret heyetinin de iletişimde kaldığını belirtirken müzakereler hakkında çok az detay verdi.

Gao Feng 15 Aralık Tarife Detay Vermedi Örneğin 15 Aralık’ta yürürlüğe girmesi planlanan ek ABD tarifeleri konusunda Çin’in ne düşündüğü yönündeki sorulara doğrudan cevap vermeyen Gao, güvenilmez varlıklar listesine ilişkin de bir şey söylemedi. Nihayetinde bir yıldan uzun zamandır devam eden ticaret savaşı, yine pek de farklı olmayan gelişmelerle gündeme geliyor. Mesela son bomba, anlaşma için ileri bir tarihe işaret eden Trump’tan geldi.

Piyasalar 15 Aralık öncesinde ya da yıl bitmeden yapılacak bir anlaşmaya kilitlenmişken Trump, Kasım 2020’de yapılacak seçimlerin sonrasına kadar beklemenin daha iyi olabileceğini duyurdu.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Tarife AçıklamasıBununla birlikte anlaşma için nihai bir tarihin olmadığını dile getirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying da Çarşamba günü; “Bir anlaşmaya varmak ya da varmamak için son tarih belirlemedik” ifadeleriyle Trump’ı doğruladı.

“Tutumumuz her zaman açıktı, yani istişareler eşitlik ve karşılıklı saygıya dayanmalı ve sonuç her iki taraf için de karşılıklı yararlı ve kabul edilebilir olmalı. ABD’deki bazı insanların ciddiyetle halkın çağrısına kulak vereceğini umuyoruz.” dedi.

Güvenilmez varlıklar listesinin Çin’in ABD’nin iç meselelere müdahale olarak gördüğü hamlelere yanıtı olup olmadığı sorulduğunda Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ilgili bölümden yapılan açıklamalara yönlendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu