Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Sanayi Üretimi Büyümesi Son 17 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Çin’in sanayi üretimindeki büyüme, yılın ilk iki ayında 17 yılın en düşük seviyesine geriledi. Detaylar haberimizde;
Çin’in Sanayi Üretimi Büyümesi Son 17 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi!
Yorum

Çin’in sanayi üretimindeki büyüme, yılın ilk iki ayında 17 yılın en düşük seviyesine gerilerken, rakamlar Pekin’in daha fazla destek önlemlerini tetikleyeceğine işaret etti. Ancak Perşembe günü açıklanan karışık veriler, emlak yatırımları artarken genel perakende satışlarının durgun ancak istikrarlı seyrettiğini de ortaya serdi.

Bu da ekonominin şu anda keskin bir yavaşlamanın ortasında olmadığını öne sürdü. Öte yandan 2019 büyümesinin 29 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken destek önlemlerinin devreye girmesinin zaman alacağı söylendi. Çoğu analist faaliyetin yılın ortasına kadar ikna edici bir şekilde istikrar kazanmayacağını savunuyordu.

Başbakan Li Keqiang da geçen hafta, yetkililer geçmişteki gibi büyük teşviklere başvurmayacakları konusunda teminat vermesine rağmen yüzlerce milyar dolarlık ek vergi indirimleri ve altyapı harcamaları açıklamıştı.

Başbakan Li Keqiang Yüzlerce Milyar Dolarlık Vergi Altyapı Yatırım Duyuru Capital Economics de verilerin üzerine yayınladığı notunda; “Son veriler, yılın başlangıcında keskin bir yavaşlama endişesini kısmen hafifletmeli. Ancak yakın vadeli görünüm hala kötümser duruyor.” dedi. Capital Economics ve diğerleri altyapı yatırımlarının beklendiği kadar hızlı ilerlemediğini, bunun da sıcak havalarda inşa işleri yeniden başladığında beklentinin altında bir yükseliş gerçekleştireceği yönünde endişeleri artırdığını aktardı.

Açıklanan verilerde sanayi üretimi Ocak-Şubat döneminde yüzde 5.3 artarak beklenenden daha az yükseldi ve rakam 2002 başından bu yana en düşük hızını kaydetti.

Çin Ocak-Şubat Sanayi Üretimi Yüzde 5.3 2002'den Beri En Zayıf Büyümenin Aralık’taki yüzde 5.7 seviyesinden 5.5 seviyesine gerilemesi bekleniyordu. Burada Çin Yeni Yılı tatili nedeniyle hükümetin Ocak ve Şubat aylarının faaliyetlerini birleştirdiği vurgulandı. Ancak bazı analistler, ekonominin sağlığı hakkında daha net bir görüntünün Nisan’da yayınlanacak ilk çeyrek verilerinden önce ortaya çıkmayabileceğini savunuyordu. Ulusal İstatistik Bürosu ise açıklamasında mevsimsel bozuklukların kaldırılması durumunda üretimin ilk iki ayda yüzde 6.1’e çıkabileceğini belirtti.

Çin’in mevsimsellikten arındırılmış resmi fabrika anketi Şubat ayında, üretim veriminin Ocak 2009’dan beri ilk kez daraldığını gösterdi.

 Çin Mevsimsellikten Arındırılmış Resmi Fabrika Anketi Şubat Üretim Veriminin Ocak 2009’dan İlk Kez Daraldı Çinli üreticiler, yavaşlayan küresel talep ve Çin mallarına uygulanan tarifelerle yurt içinde ve yurt dışında zayıf satışlarla karşı karşıyaydı. ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin ile bir ticaret anlaşması yapmak için acele etmediğini söylemiş ve herhangi bir anlaşmanın fikri mülkiyet haklarının korunmasını da içereceği konusunda ısrar etmişti. Geçmişte büyük bir büyüme faktörü olan sabit varlık yatırımları ise bu yılın ilk iki ayında yüzde 6.1 seviyesinde arttı ve 5.9’luk beklentileri aştı. Ev satışları düşse de kazançların çoğu 5 yılın en yükseğini gören yüzde 11.6 seviyesine çıktı.

Hükümetin ekonomik iyileşme sağlamak için yoğun bir şekilde güvendiği altyapı yatırımı da yıllık bazda yüzde 4.3 arttı.

Çin Altyapı Yatırımları Yüzde 4.3 Arttı Özel sektör sabit varlık yatırımları 2018’deki yüzde 8.7’lik artışa kıyasla yüzde 7.5 olarak gerçekleşti. Sonuçta özel yatırım, Çin’deki toplam yatırımın yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyordu ve Pekin, daha küçük, özel şirketler üzerindeki finansal baskıları hafifletmek için teşvikler yaratıyordu. Perakende satışlarsa beklenenden daha iyi bir performans göstererek bir önceki yıla göre Ocak-Şubat döneminde yüzde 8.2 oranında arttı. Ancak, büyüme hızı, 15 yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam etti ki bu durum tüketicilerin ekonomi yavaşladıkça daha az güvende hissettiklerine dair endişeleri vurguladı.

Nitekim bu haftaki sanayi verileri de Çin’de otomobil satışlarının Şubat’ta arka arkaya 8. ayında da düştüğünü göstermişti. Bugünkü veriler de muhtemelen ev satışlarındaki yüzde 3.6’lık düşüş ve yavaşlayan emlak piyasası endişeleriyle ev aletleri ve mobilya satışlarının önemli derecede düştüğünü gözler önüne serdi. İstatistik Bürosu, Çin’in ankete dayalı işsizlik oranının Aralık’taki yüzde 4.9’dan Şubat’ta yüzde 5.3’e yükseldiğini yine de bunun hükümetin yüzde 5.5’lik tahmininin altında kaldığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu