Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Öncelikleri, Ticaret Savaşı ile Hong Kong Huzursuzluğunu Çözmek

StanChart, ticaret savaşını ve Hong Kong huzursuzluğunu çözmenin Çin için başını dik tutmaktan daha önemli olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
Çin’in Öncelikleri, Ticaret Savaşı ile Hong Kong Huzursuzluğunu Çözmek

Standard Chartered Bank’ta Çin makro stratejisi başkanı olan Becky Liu, Çin’in şu andaki önceliklerinin ABD’yle ticari anlaşmazlığını ve Hong Kong’daki sivil huzursuzluğu çözmek olduğunu söyledi.

“Bu aşamada Çin’in ABD’yle bazı gerilimlerini yaymak istemediğini ve aynı zamanda Hong Kong’un sakinleşmesini istediğini düşünüyoruz” diyen Liu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1 Ekim’de 70. yıl dönümünü kutlayacak olmasına da atıfta bulundu.

Ulusal Gün’ün önemli bir gün olduğunu ancak ABD’ye olan büyük ticaret görüşmesi ve hatta Hong Kong meselesi bağlamında, itibar konusunun düşünüldüğü kadar önemli olmadığını savundu.

Standard Chartered İtbar Çin Sanıldığı Kadar Önemli Değil İtibarı korumanın ulusal yıl dönümü öncesinde Çin hükümeti için önemli olabileceğini ancak şu anda Pekin’in önceliğinin bu olmadığını dile getirdi. Standard Chartered’dan Liu, “Çin makamlarının en azından ABD ile olan anlaşmazlığın hızını frenlemek istediğini açıkça hissediyoruz” dedi. Zaten Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng de geçtiğimiz günkü açıklamasında ABD ile ticaret savaşını sakince çözmeye istekli olduklarını söyleyerek yapıcı ifadelerle konuşmuştu.

Çin ile ABD’nin etkili iletişimi sürdürdüklerini dile getiren Feng, bunun yanında Pekin’in ABD’nin son tarife misillemelerine derhal yanıt vermeyeceğini de eklemişti.

Çin ABD Ticaret Savaşı Çözmek İstiyor İki tarafın Eylül ayında Washington’da yüz yüze görüşmesi beklenirken Liu, Standard Chartered’ın özellikle tüm bu ticari görüşmelerin arkasında çok fazla risk gördüğünü bildirdi. Orta ile uzun vadede, öngörülebilir gelecekte bir ticaret anlaşması olasılığının giderek azaldığını da aktardı. Bunun, Çin’in yuanın dolara karşı düşmesine izin verme hamlesiyle yansıtıldığını vurguladı.

Çin’in Hong Kong sorununu yerel olarak çözmek istiyor gibi göründüğünü öne süren Liu, Pekin’in Hong Kong’a bir grup asker göndererek bölgeye müdahale edebileceğinin sinyalini verdiğini ancak bunun tercih edilen bir seçenek olmayacağını kaydetti. İlaveten Çin’in 1989’da Tiananmen Meydanı’ndaki kanlı olayların ardından ABD yaptırımlarıyla karşılaştığının üzerini çizerek dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin mecbur kalmadıkça bunu bir daha test etmek istemediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum