Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Ocak Ayı Ticaret Verileri Beklentilerden Çok Daha Güçlü Geldi!

Çin’in Ocak ayındaki dolar cinsinden ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 9.1 artarak, yüzde 3.2’lik daralma tahminine meydan okudu. Detaylar şöyle;
Çin’in Ocak Ayı Ticaret Verileri Beklentilerden Çok Daha Güçlü Geldi!
Yorum

Perşembe günü Çin, Ocak ayına ilişkin beklentilerin rahatlıkla üzerine geçildiği ithalat ve ihracat verilerini bildirdi. Beklentilerden daha iyi olan haberler, Pekin’in ABD ile ticaret anlaşmazlığı ve diğer faktörler nedeniyle Çin ekonomisinin ciddi bir yavaşlamayla karşı karşıya kaldığı yönündeki endişeler artarken geldi.

Bu endişeler geçen ay Çin’in gümrük verilerinin hem ihracatın hem de ithalatın Aralık’ta sürpriz bir şekilde düştüğünü gösteren rakamlarla artmıştı. Fakat Ocak ayının resmi verileri Asya’nın en büyük ekonomisi hakkında çok daha iyimser bir tablo çizdi. Çin gümrük verilerine göre Ocak ayının dolar bazından ihracatı bir yıl öncesine göre yüzde 9.1 seviyesinde arttı.

Diğer taraftan, Reuters ekonomistleri önceki ayın yüzde 4.4’lü düşüşü ile kıyaslandığında Çin’in Ocak ayındaki ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 3.2 daralmasını bekliyorlardı.

Çin Dolar Cinsinden İhracatı Yüzde 9.1 Arttı Ayriyeten Ocakta dolar bazında ithalat da yıllık yüzde 1.5’lik düşüş göstermiş, rakam yine Reuters ekonomistlerinin yüzde 10’luk düşüş beklentisinden çok daha iyi gelmişti. Çin’in toplam ticaret fazlası da Ocak ayında 39.16 milyar dolar olmuş, bu Reuters anketinin 33.5 milyar dolarlık beklentilerini rahatlıkla geçmişti. Yine de rakam Aralık ayındaki 57.06 milyar dolarlık ticaret fazlasından daha düşüktü. Sonuçta, Çin’in ABD ile ticaret fazlası 2018’de rekor seviyeye ulaşmıştı.

Burada Çin’in yakından izlenen ABD ile ticaret fazlasının Aralık ayındaki 29.87 milyar dolardan Ocak ayında 27.3 milyar dolara düştüğü aktarıldı.

 Çin ABD ile Ticaret Fazlası 27.3 Milyar Dolara Düştü Ocak’ta Çin’in ABD’ye ihracatı ise bir önceki yıla göre yüzde 2.4 düşerken ticaret savaşı rakibinden yapılan ithalat da aynı dönemde yüzde 41.2 oranında arttı. İyimser verilere rağmen analistler yılın ilk iki ayında Çin’den gelen verilere karşı hafta boyu süren Çin Yeni Yılı tatilinin zamanlamasından kaynaklanan iş çarpıklıkları nedeniyle temkinli yaklaşılması gerektiğini belirtti.

JP Morgan’dan Asya hisse senedi stratejisti Mixo Das, özellikle de ulusla tatiller, döngüsel eğilimler ve devam eden yapısal değişiklikler gibi bu tür çarpıklıkların varlığında tek bir veri noktasını çok fazla yorumlamayacağını kaydetti.

Bununla birlikte JP Morgan stratejisti, Çin ekonomisinin yılın ilk yarısında düşmesini hala beklediğini de dile getirdi.

 JP Morgan Stratejisti Çin Ekonomisinin Yılın İlk Yarısında Düşmesini Bekliyor Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard da; “ticaretteki son iyileşme hakiki olsa bile bu yıl için görünüm hala zayıf” dedi. Perşembe günü yayınladığı notta Evans-Pritchard, bunun Çin ihracatını vuracak küresel büyümedeki beklenen yavaşlama ve ülkedeki iç talebin düşmesinden kaynaklandığını söyleyerek; “şu anda sevkiyatlardaki genel eğilim hala aşağı yönlü görünüyor” ifadelerini kullandı.

Nitekim mevsimsellikten arındırılmış ticaret verileri, hem ihracat hem de ithalatın Ocak ayında beklenenden daha iyi gerçekleşmesine rağmen birkaç ay öncesine göre daha zayıf kaldıklarını gösteriyordu.

Nihayetinde Perşembe günkü verilerin, ABD ile Çin ticaret müzakerecileri bu hafta Pekin’de yeni bir müzakere turuna başlarken gelmesi dikkat çekti. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin dünkü açıklamasında Pekin’deki ABD-Çin ticaret toplantılarının verimli olmasını umduğunu söylerken South China Morning Post, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile görüşeceğini yazdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu