Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Nadir Toprak İhracatı Mayıs Ayında Düşüş Kaydetti

Ticaret savaşında bir koz olarak görülmeye başlanan Çin'in nadir toprak ihracatı, Mayıs ayında düşüş kaydetti.
Çin’in Nadir Toprak İhracatı Mayıs Ayında Düşüş Kaydetti
Yorum

Çin’in nadir toprak ihracatı, Mayıs ayında Pekin’in ABD’ye geniş çapta tüketici elektroniği yapmak için kullanılan mineralleri tedarik etmeyi durdurma tehdidinin etkisinde kaldı. Çin gümrüğü tarafından yayımlanan verilere göre; Çin, Nisan ayında 4329 metrik ton nadir toprak ihraç ederken, Mayıs’ta 3639,5 metrik ton ihraç etti.

Mayıs’ta Çin’den yapılan ihracat yüzde 1,1 oranında artarken, ithalat yüzde 8,5 oranında gerileme gösterdi.

Çin İhracatı Yüzde 1,1 ArttıÜlkenin toplam ticaret fazlası 41,65 milyar dolara yükselirken, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimler, Trump’ın tarifeleri artırmasıyla yeniden yükseldi. Washington tarifelere ek olarak, Huawei’yi Amerikan firmalarının Çinli teknoloji devi ile iş yapma becerisini sınırlayan ulusal güvenlik endişeleri için kara listeye aldı.

ABD’nin hamlelerine karşılık Pekin, 60 milyar dolarlık Amerikan malına gümrük vergisi koymuş ve ABD’ye nadir toprak ihraç etmeyi durdurma tehdidi hakkında spekülasyonlar ortaya çıkmıştı. Resmi kaynaklar bu tehdidi açıkça göstermese bile Çin medyasında bu konuya sıklıkla yer verilmişti.

Çin, oldukça az miktarda üretilen 17 mineral grubundan oluşan, dünyanın önde gelen nadir toprak üreticisi konumunda.

Çin Önemli Nadir Toprak ÜreticisiBunlar, araba motorları ve elektronik ürünlerden yağ rafine etme ve temiz dizellere kadar, ABD’nin lazerler ve radarlar da dahil olmak üzere ulusal güvenlik için güvendiği birçok büyük silah sistemine kadar her şeyde kullanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Etütleri’ne göre; ülke 2018 yılında 120.000 metrik ton veya toplam nadir toprakların yüzde 70’ini işledi.

ABD kıyaslandığı zaman 2018 yılında 15.000 metrik ton nadir toprak madenciliği yapıyor. Uzmanlar, Pekin’in nadir toprak tehdidinin devam etmekte olan ticaret savaşında bir oyun değiştirici olup olmayacağı konusunda bölünmüş durumdalar. Bazıları ABD’nin Çin’in tedarikine mevcut ticaret verilerinin önerdiğinden daha fazla güvendiğini düşünüyor.

Bu yüzden nadir toprak ihracatını sınırlayan Çin’in savunma ve otomobil gibi Amerikan sanayilerine zarar verebileceği savunuluyor.

Nadir Toprak Mineralleri ABD Sanayisine ZararAncak diğerleri, Amerikan imalat sektörünün ender toprakların büyük bir tüketicisi olmadığını söylüyor. Bu nedenle Pekin’in bu mineralleri kaldıraç olarak kullanma yeteneğinin sınırlı olduğu belirtiliyor. Zaten bu tehdidin beklenen etkiyi yapmadığı da ekleniyor.

Raymond James analistleri Ed Mills ve Pavel Malchanov, “Genel bir öncül olarak, ABD üzerindeki etkinin ılımlı olacağı görüşündeyiz, bu nedenle Pekin’in bu tehditte bulunacağından şüphelendik,” dediler. Çin Komünist Partisi’nin resmi gazetesi ise Pekin’in ABD’ye nadir toprak ihraç etmeyi durdurabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu